Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są kryteria decydujące o tym, czy pismo, które tworzycie lub otrzymujecie jest dokumentem czy nie? Jeśli już jest dokumentem, to czy zdajecie sobie sprawę, że jesteście za niego odpowiedzialni. Pod groźbą odpowiedzialności z kodeksu karnego.

Data dodania: 2011-03-15

Wyświetleń: 2432

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dokument w świetle prawa

Prawnie dokumentem staje się przedmiot, który stanowi dowód prawa, albo stosunku prawnego. Jego głównym zadaniem jest potwierdzanie i poświadczanie jakiegoś stanu prawnego. Brzmi zawile, ale sprowadza się do prostej zasady – dokument jest świadectwem regulującym każdą naszą działalność w świetle prawa. Jego uwierzytelniającymi wyznacznikami najczęściej są pieczęć i podpis. Na co dzień w naszym życiu spotykamy mnóstwo dokumentów - oświadczeń, umów, świadectw, gwarancji czy nawet zwykłych faktur.

 

Podwójne oblicze dokumentacji

Zauważmy, ze wraz z rozwojem technologicznym doszło do przemian w materiale, z którego sporządzane są dokumenty. Obecnie, jeśli musimy złożyć dokumentacje jakiegoś projektu –obok wersji papierowej coraz częściej pojawia się wymóg digitalizacji danych – czyli opracowania i przechowywania ich w wersji cyfrowej. Płyta, na której te dane są nagrane staje się automatycznie dokumentem równie ważnym, jak wersja drukowana. Nie dziwi nas więc, że firmy zajmujące się profesjonalnym niszczeniem dokumentacji umieszczają w swojej ofercie niszczenie nośników cyfrowych.

 

Nowe formy i formaty starych dokumentów

Przyjrzyjmy się chociażby dowodom osobistym i niektórym legitymacjom - papierowe książeczki kontra karty z poliwęglanu. Karty płatnicze i karty do bankomatów wykonane z masy plastycznej. Nasze osobiste dokumenty nie stanowią dla nas problemu, gdyż po określonym okresie ich użytkowania oddajemy je z powrotem instytucji, która nam je wydała. Niszczenie  dokumentów nie jest już naszą sprawą, ale staje się wyzwaniem dla firm specjalizujących się w usługach tego typu.

 

Z dokumentem jak z jajkiem

Każdego z nas – nawet jeśli nie jesteśmy podmiotem gospodarczym – jako obywatela Rzeczpospolitej Polskiej obejmują przepisy dotyczące archiwizowania dokumentów. Mamy obowiązek posiadać dowody wszystkich transakcji – kupna, sprzedaży czy wynajmu nieruchomości oraz każdy rodzaj zawieranej umowy o świadczeniu usług. Musimy także przechowywać i archiwizować ewidencję naszych przychodów. Warto więc zapoznać się z kanonem ustaw regulujących przechowywanie dokumentów, żeby wiedzieć – kiedy je zachować i dlaczego trzeba zadbać, by je zniszczyć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena