Przeciętny Kowalski na co dzień często nie zastanawia się nad tym, czego wypadkową jest cena gazu ziemnego, którym ogrzewa swoje mieszkanie, podgrzewa wodę do mycia oraz rozpala palniki pod garnkami i patelniami w trakcie gotowania. Zwłaszcza ostatnimi czasy stała się to jednak paląca kwestia dla wielu z nas, przykręcających kaloryfery i usilnie próbujących zaoszczędzić w ten sposób.

Data dodania: 2022-12-06

Wyświetleń: 377

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Cena gazu ziemnego – od czego zależy?

Dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć czynniki, mające wpływ na to, ile ostatecznie płacimy za dostawę gazu.

Cena gazu ziemnego – wypadkowa wielu czynników

Rzecz jasna na cenę gazu ziemnego składają się różne czynniki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • Jednym z podstawowych jest koszt jego pozyskiwania. Składają się na niego koszty wydobycia i transportu gazu ze złóż, magazynowania itp. W praktyce jednak ceny te dla odbiorców indywidualnych są mało odczuwalne – gdyż dostawy gazu odbywają się na podstawie kontraktów długoterminowych.
  • Większe znaczenie dla odbiorców – a szczególnie firm, mają ceny giełdowe gazu, które są zależne od popytu i podaży – które z kolei są mocno powiązane z sytuacją polityczną i gospodarczą na świecie.
  • Cena, jaką widzimy na fakturze, często ma się jednak nijak do tego, ile w danej chwili kosztuje kWh na giełdzie. Wynika to z faktu, że większość odbiorców rozlicza się na podstawie taryf gazowych, w których cena jest z góry ustalona – ewentualnie jej zmiany są ograniczone. Co więcej, nawet Ci odbiorcy, którzy rozliczani są na podstawie ceny giełdowej, korzystają z różnych opcji – np. ceny średniej w danym okresie.
  • Na koniec trzeba też dodać, że ostateczne kwoty płacone przez firmy i odbiorców indywidualnych zawsze zawierają też dodatkowe opłaty, które mogą różnić się w zależności od sprzedawcy. Dlatego tak ważne jest, by poszukać podmiotu, który nie tylko zaoferuje najlepsze stawki za kWh, ale też nie będzie ukrywał realnie wyższej ceny pod płaszczykiem opłat handlowych itp.

Gaz ziemny w domu i w firmie

Ceny gazu bywają też różnie profilowane. Klienci indywidualni, którzy potrzebują gaz ziemny do ogrzewania czy gotowania zapłacą inne kwoty, niż przedsiębiorcy za gaz ziemny w firmie, wykorzystywany do procesów produkcyjnych czy napędu pojazdów potrzebnych w branży transportowej. Wbrew pozorom w Polsce firmy wcale nie płacą mniej od statystycznego Kowalskiego. Wynika to z faktu, że w przypadku gospodarstw domowych taryfy proponowane przez sprzedawców muszą być zaakceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Z kolei firmy podpisują umowy na zasadach rynkowych – i w ich przypadku cena jest bezpośrednio skorelowana z sytuacją na giełdzie oraz przewidywaniami co do zmian kosztów zakupu paliwa gazowego.  

Ceny gazu ziemnego – podwyżki nie biorą się znikąd…

Wskazane przez nas wyżej czynniki, mające wpływ na obowiązujące ceny gazu ziemnego, pozwalają wyjaśnić, dlaczego obecnie rachunki za gaz mogą nam bardziej doskwierać niż dotychczasowo. W obliczu kryzysu gospodarczego nadal jednak gaz ziemny pozostaje konkurencyjnym źródłem ogrzewania, chętnie wykorzystywanym w wielu gospodarstwach domowych oraz firmach. W dalszym ciągu stanowi najbardziej ekologiczne paliwo kopalne – chociażby z tego względu warte swojej ceny.

autor zdjęcia: BillionPhotos.com

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena