Czym jest stal nierdzewna drugiego gatunku?
Stal nierdzewna drugiego gatunku wśród fachowców z branży określana jest często mianem stali wtórnej. Zazwyczaj pod tym określeniem kryje się materiał produkowany jako stal nierdzewna pierwszej jakości, jednak z różnych względu jego wartość jest obniżona. Do czynników, które wpływają na obniżoną klasyfikacje stali należeć mogą uszkodzenia mechaniczne materiału, takie jak rysy lub wgniecenia powstałe na etapie produkcji lub podczas transportu stali lub brak certyfikatów spowodowany zbyt długim zaleganiem materiału w magazynie. Mimo powyższych czynników stal taka jest nadal materiałem najwyższej jakości, który w zależności od przeznaczenia może zastąpić nawet produkt pełnowartościowy.
Co decyduje o konkurencyjnej cenie stali drugiego gatunku?
Stal nierdzewna drugiego gatunku dostępna jest zazwyczaj w cenach nawet o 50% niższych niż jej pełnowartościowy odpowiednik. Wpływ na tak konkurencyjną cena ma wpływ nie tylko fakt że jest to materiał posiadający uszkodzenia mechaniczne lub też nie posiada odpowiednich certyfikatów, ale także to że często stal nierdzewna drugiego gatunku pochodzi z nadprodukcji fabryk przez co kupowana jest od producentów po niższych cenach. Czynnikiem, który obniża ostateczną cenę stali drugiego gatunku jest również fakt że firmy zajmujące się skupem kupują bardzo duże ilości takiego materiału, dzięki czemu negocjować jeszcze lepsze ceny z producentami.
Do czego można stosować stal nierdzewną drugiego gatunku?
Drugi gatunek stali nierdzewnej niestety nie może być stosowany w każdym przypadku. Wykluczone jest stosowanie tego materiału w przypadku budynków o konstrukcji stalowej, a także w przypadku elementów stalowych, które musza spełniać surowe, certyfikowane normy wytrzymałości i bezpieczeństwa.
Stal nierdzewna drugiego gatunku może być stosowana za to w szeroko pojętym przemyśle chemicznym oraz spożywczym, jako elementy zbiorników, w postaci rur instalacji przemysłowych lub też mało obciążone mechanicznie części maszyn. Przeznaczenie stali nierdzewnej drugiego gatunku zależne jest oczywiście od gatunku, jednak spektrum zastosowań tego materiału jest prawie tak szerokie jak w przypadku pełnowartościowej stali.
Jak widać stal nierdzewną drugiego gatunku warto wykorzystywać jako zamiennik certyfikowanej stali nie tylko ze względu na bardzo atrakcyjną cenę, ale również fakt że stal nierdzewna drugiego gatunku to w większości przypadku pełno wartościowy produkt.