Recykling sprzętu elektronicznego to proces pozwalający na odzyskanie szczególnie wartościowych metali. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że oprócz sprzętu elektronicznego, do utylizacji można oddać również podzespoły komputerowe.

Data dodania: 2012-07-06

Wyświetleń: 2285

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W każdym gospodarstwie domowym znajdziemy przynajmniej jedno urządzenie elektroniczne. Ich eksploatacja jest zazwyczaj długa, ale w pewnym momencie każde sprawność każdego urządzenia spada. Zużyty sprzęt elektroniczny trzeba oddać do przetwarzania. Głównym procesem jest utylizacja sprzętu elektronicznego, której celem jest odzyskiwanie wartościowych metali takich jak miedź. Naturalnie wiele osób zastanawia się co można zaliczyć do sprzętu elektronicznego. Okazuje się, że wszelkie komputery, kalkulatory czy urządzenia pomiarowe są urządzeniami elektronicznymi.

Recykling podzespołów elektronicznych

Wiele przedsiębiorstw przetwarzających odpady elektroniczne podaje wykaz sprzętu oraz podzespołów elektronicznych zbieranych w celach recyklingowych. Okazuje się, że utylizacja sprzętu elektronicznego może dotyczyć przede wszystkim podzespołów komputerowych takich jak płyta główna czy płytki karty rozszerzeń. Ponadto do utylizacji zbierane są napędy CD, FDD oraz HDD i zasilacze elementy. Naturalnie utylizacja sprzętu elektronicznego dotyczy również kabli, ponieważ miedź jest szczególnie cenna. Naturalnie firmy przetwarzające sprzęt elektroniczny skupują również centrale telefoniczne, telefony komórkowe i wszelkie akcesoria do urządzeń telekomunikacyjnych.

Jeżeli posiadasz w domu zużyte urządzenia elektroniczne to zastanów się nad oddaniem ich firmom, które zajmują się ich skupem i przetwarzaniem. Naturalnie za złom elektroniczny, podobnie jak za metalowy, można uzyskać pewną dogodną cenę. Dlatego ważne jest aby uświadamiać społeczeństwu, że elektrośmieci można bez problemu sprzedać. Dzięki temu większość gospodarstw domowych pozbędzie się elektronicznych odpadów, a to znacznie przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego. Im więcej zużytego sprzętu trafi do utylizacji, tym więcej potrzebnych metali będzie można odzyskać. A przecież o to chodzi, żeby otrzymać jak najwięcej surowców wtórnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena