Ponieważ istnieje wiele możliwości rozwoju zawodowej kariery, często chcemy osiągać wiedzę niezbędną do tego, żeby wykonywać zawody, które określa się mianem prestiżowych. Mają one znaczne poważanie i cieszą się szacunkiem praktycznie całego społeczeństwa.
Nie da się ukryć, że niezwykle często ich przedstawiciele uznawani są za obywateli lepszej kategorii, jednak przede wszystkim należy pamiętać, że stosunkowo często z wysokim prestiżem związane są również wysokie zarobki. Jednak dostęp do zawodów prestiżowych, jak twierdzą socjologowie, jest ograniczony i bariery w dostępie do nich wciąż istnieją. Przykładem tego może być to, jak trudno ubiegać się o fach prawnika.
Wydawać by się mogło, że we współczesnym społeczeństwie coraz rzadziej mamy do czynienia ze zjawiskiem stratyfikacji, która selekcjonuje ludzi, jednak wciąż widać, że na przykład nie każdemu pisana jest kariera prawnicza. Wiąże się z tym wiele kwestii. Przede wszystkim każdy prawnik musi ukończyć studia, co jest bardzo trudne. Wielość pojęć i zagadnień do opanowania oraz konieczność stałego uczenia się, koszty związane z kupnem wszystkich podręczników - te składowe przyczyniają się do tego, że mało kto decyduje się na podjęcie studiów na wydziale prawa. Przeważnie są to osoby zamożniejsze, które posiadają pewne rodzinne koneksje. W ten sposób od lat trwa, zdaniem większości ludzi, pewien zamknięty krąg dostępu do kariery prawniczej.
Nie można zapominać o tym, że przeważnie, o ile większości osób udaje się ukończyć studia prawnicze, o tyle już znacznie trudniej jest dostać się na aplikację. Mało która kancelaria przyjmuje kandydatów z ulicy. Liczy się fakt posiadania znajomości i chociaż można temu zaprzeczać, jeśli w rodzinie jest prawnik, znacznie łatwiej będzie nam spróbować zostać samemu prawnikiem.