Fotografia dnia pracy polega na prowadzeniu obserwacji czasu pracy poszczególnych pracowników / pracownika przez obserwatora, a następnie naniesieniu czynności do arkusza obserwacji, który uzupełniony zostaje wykresem.
Głównym celem fotografii dnia roboczego jest zbadanie efektywnego wykorzystania czasu pracy. Przeprowadzenie obserwacji dnia pracy w większej ilości komórek daje możliwość porównania obciążenia pracą i efektywnego wykorzystania czasu pracy na różnych stanowiskach i w poszczególnych działach.
W praktyce coraz częściej zdarza się, że usługa fotografii dnia pracy przeprowadzana jest nie tylko dla stanowisk produkcyjnych, ale również biurowych, zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym.
Niewątpliwą zaletą przeprowadzenia fotografii dnia roboczego przez agencję doradztwa personalnego lub firmę zewnętrzną, która specjalizuje się w prowadzeniu takich badań jest brak stronniczości, który zapewne jest szczególnie istotny w zakresie spraw personalnych. Dodatkowo w przypadku prowadzenia obserwacji dnia pracy przez firmę zewnętrzną wraz z wnioskami otrzymamy wnioski dotyczące zachowań danego pracownika, a także propozycje dotyczące usprawnienia zadań i czynności realizowanych na poszczególnym stanowisku lub w grupie stanowisk.
Coraz częściej fotografia dnia pracy, jest stosowana przez przedsiębiorstwa, do wyceny stanowisk pracy, bądź do przeprowadzania reorganizacji bądź restrukturyzacji zatrudnienia. Warto jednak uzupełnić fotografię dnia pracy innymi narzędziami HR, szczególnie jeśli ma służyć optymalizacji zatrudnienia w firmie.