Na początku wezwij pracodawcę do zapłaty zaległych należności.

Data dodania: 2018-07-19

Wyświetleń: 1009

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kopie tego pisma zachowaj jako dowód. Dopiero gdyby nie przyniosło to skutku, złóż oficjalną skargę na pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy, a konkretnie do okręgowego inspektora.

Skarga musi zawierać: Twoje imię, nazwisko i adres, zaległą kwotę i datę, kiedy miałeś dostać pensję, wskazanie czynności, jakie podjąłeś dla odzyskania pieniędzy, a także dane pracodawcy. Skargę możesz dostarczyć osobiście, wysłać pocztą, a nawet e-mailem.

Uwaga! PIP ma miesiąc na rozpatrzenie skargi. Jeśli potwierdzi Twoje zarzuty, wyda nakaz płacowy, a ten podlega natychmiastowemu wykonaniu. Gdyby pracodawca nie zareagował, może dostać grzywnę, i to kilka razy (osoba fizyczna - do 50 tys. zł, firma - do 200 tys. zł).
 

Dochodzenie wynagrodzenia na drodze sądowej


Niewykluczone, że będziesz musiał wejść na drogę sądową. Jest ona możliwa, gdy nie miną jeszcze trzy lata od dnia, w którym miałeś otrzymać wynagrodzenie.

Uwaga! Pozew składa się do sądu rejonowego, ale jeśli kwota jest wyższa niż 75 tys. zł - to do sądu okręgowego.

Możesz go napisać sam, podając strony sporu, ich adresy, żądaną kwotę (zaległość + ustawowe odsetki za zwłokę). W uzasadnieniu napisz, od kiedy pracujesz na danym stanowisku, jakie wynagrodzenie Ci przysługiwało i przez jaki czas go nie wypłacono.

Uwaga! Pod każdym stwierdzeniem dobrze jest podać dowód, np. treść umowy o pracę czy oświadczenie świadka. Zasadniczo taki pozew jest zwolniony z kosztów sądowych.
 

Pozew zbiorowy w sprawie zaległego wynagrodzenia za pracę


Pozew zbiorowy można złożyć, jeśli to samo roszczenie wobec firmy ma co najmniej 10 osób. Trzeba wtedy wybrać reprezentanta grupy, który składa pozew w jej imieniu.

Wniosek do sądu o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym sporządza pełnomocnik (adwokat lub radca prawny). Muszą być dołączone oświadczenia członków o przystąpienie do grupy i umowa z pełnomocnikiem.

Uwaga! Opłata sądowa wynosi 2% wartości przedmiotu sporu (minimum 30 zł).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena