Jeżeli chcesz ubezpieczyć swoje mieszkanie, to musisz wiedzieć, że umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym można zawrzeć zwykle na rok, ale jest także możliwość wykupienia polisy na na krótszy okres.

Data dodania: 2019-07-10

Wyświetleń: 960

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybierając ofertę musisz zwrócić uwagę:

Na początku zastanów się jakiej konkretnie ochrony potrzebuje Twoje mieszkanie, polisa może objąć ubezpieczenie :

  • substancji mieszkaniowej (same mury),
  • możesz ubezpieczyć wyposażenie swojego mieszkania (meble, sprzęty) oraz elementy stałe (przymocowane do ścian i podłogi np. zabudowa kuchni),
  • możesz także ubezpieczyć piwnice i garaż.

Dla rzeczy cennych (np. biżuteria) trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie.
Gdy już wybierzesz co ma objąć polisa, to zastanów się na rodzajem ochrony. Może to być ubezpieczenie od pożaru mieszkania, zalania mieszkania, kradzieży z włamaniem oraz od innych zdarzeń losowych. Można także ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej, czyli gdy my wyrządzimy komuś szkodę.

Informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ewentualnych wyłączeń, a także naszych praw i obowiązków znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Warto je dokładnie przeczytać (poproś agenta ubezpieczeniowego o zostawienie tych dokumentów, ponieważ chcesz się z nimi na spokojnie zapoznać).

Czytając dokumenty zwróć uwagę:

  • na zakres ochrony i wyłączenia z umowy -  (odszkodowanie nie będzie wypłacone, jeżeli np. szkoda powstanie w wyniku Twojego niedopatrzenia, zaniedbania lub działania pod wpływem alkoholu bądź narkotyków,
  • franszyzę - jest to wartość szkody, za którą płacimy z własnej kieszeni.

Agenta ubezpieczeniowego warto zapytać jakie będą limity odpowiedzialności (w jakich granicach towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje nasze straty). Da nam to orientacje, na jaki zwrot gotówki będzie można liczyć, gdy zdarzy się coś niedobrego.

Wysokość składki

Tutaj wszystko zależy od kwoty na jaką chcemy się ubezpieczyć. Tak więc im wyższa kwota ubezpieczenia, tym więcej będzie nas to kosztowało. Towarzystwo ubezpieczeniowe przy określaniu wysokości składki, bierze też pod uwagę region, w którym mieszkamy (jeżeli jest to duże miasto, to bardziej to sprzyja kradzieżom), położenie naszego mieszkania (za parter i ostanie piętro płaci się więcej).

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różnego rodzaju zniżki, dzięki temu składka może być niższa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena