W ostatnich latach  w Polsce dochodzi do kradzieży aut o łącznej wartości oscylującej wokół połowy miliarda złotych. Kierowcy, którzy posiadają dodatkowe ubezpieczenie Autocasco, nie muszą jednak obawiać się strat.  Zobacz jak zabezpieczyć się przed kradzieżą i co możesz zyskać kupując dodatkowe ubezpieczenie auta.

Data dodania: 2014-07-15

Wyświetleń: 1611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zabezpiecz się przed kradzieżą auta

Autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie samochodowe  zapewniające rekompensatę strat poniesionych z tytułu zdarzeń losowych. Zdarzenia losowe należy rozumieć jako takie, na które nie mamy wpływu, czyli takie, których de facto nie możemy przewidzieć. Do tego typu sytuacji należy również kradzież auta.

Ubezpieczenie na wypadek kradzieży oraz jej próby

Ubezpieczenie AC obejmuje szkody powstałe w wyniku kolizji z udziałem innych uczestników ruchu drogowego oraz zwierząt. Ochroni nas również w przypadku kolizji z przedmiotami i osobami znajdującymi się poza pojazdem, pożarami i wybuchami, działaniem zjawisk atmosferycznych, a także kradzieżą. Ponadto kierowcy, którzy wykupili AC, prócz odszkodowania z powodu skradzionego samochodu lub jego części, mają prawo ubiegania się o odszkodowanie z tytułu poniesionych strat w wyniku samej próby kradzieży, którą może stanowić chociażby wybita szyba.

Co roku zostaje skradzionych kilkanaście tysięcy aut

Porównując policyjne statystyki sprzed kilkunastu lat, wskazujące na liczby rzędu 70 tys. pojazdów rocznie, z tymi z lat ubiegłych, można odnieść wrażenie, że złoty czas złodziei samochodów należy już do przeszłości. Jednak posiadacze "czterech kół" nie mogą całkowicie wyzbyć się obaw. Policja bowiem co roku rejestruje kilkanaście tysięcy kradzieży. Jak podaje Komenda Główna Policji, w samym roku 2012 w sprawach o kradzież samochodów zostało wszczętych 15 427 postępowań karnych, a suma wartości skradzionych aut została oszacowana na 521,8 mln zł.

Nie ma modeli, których nie da się ukraść

Jak uchronić auto przed kradzieżą? Czy antywłamaniowe systemy instalowane fabrycznie stanowią dostateczną ochronę przed złodziejami? Okazuje się, że dla złodziei żadne zabezpieczenia nie są przeszkodą, kradną oni auta różnych marek oraz modeli. W ubiegłym roku największą popularnością wśród złodziei cieszyły się takie samochody jak Volkswagen, Audi, Seat, Honda, Ford oraz Toyota. Jeżeli jednak nie posiadamy samochodu z powyższej grupy, to nie oznacza, że nie jesteśmy narażeni na stratę. Przedstawione dane dotyczą całego kraju, aczkolwiek jeśli spojrzymy na statystyki z poszczególnych województw czy miast, możemy zauważyć, że gusta złodziei z różnych obszarów Polski znacznie się od siebie różnią.

Gdzie parkować, by nie zostać ofiarą kradzieży?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby parkowanie w garażu na własnej posesji bądź całodobowo strzeżonym parkingu. Jednak nie każdy kierowca posiada taką możliwość, toteż najpopularniejszymi miejscami parkowania w Polsce jest ulica przed domem i pobliski, osiedlowy parking. Niestety to właśnie w takich miejscach auta giną najczęściej. W roku 2012 policja odnotowała aż 7069 kradzieży samochodów z ulicy oraz 6761 z parkingów. Co zuchwalsi złodzieje nie mają także oporów, by uprowadzić auto z parkingu przy centrum handlowym, garażu, stacji benzynowej czy nawet autostrady. Zdarzają się także przypadki kradzieży na terenie ogródków działkowych bądź lasów.

Polisa AC zapewnia zwrot wartości skradzionego auta

Zabezpieczeniem przed kradzieżą samochodu jest polisa AC. Ubezpieczyciele dzielą szkody związane z autem na szkodę częściową oraz szkodę całkowitą. Większość z nich uznaje szkodę całkowitą, jeżeli wysokość strat wynosi powyżej 70% wartości pojazdu. W przypadku kradzieży mamy oczywiście do czynienia ze szkodą całkowitą, a w takiej sytuacji ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłacenia odszkodowania w wysokości równej wartości pojazdu w chwili zdarzenia. Z przykładową ofertą ubezpieczenia Autocasco zapoznać można się na stronie: 

www.libertydirect.pl/komunikacyjne/ubezpieczenie-ac.

Z roku na rok coraz więcej polskich kierowców decyduje się na zakup polisy AC. Według statystyk Polskiej Izby Ubezpieczeń liczba czynnych polis wzrosła z 3,93 mln w 2005 roku do 5,08 mln w roku 2013. To dobry znak i szansa na to, że coraz mniej właścicieli aut w sytuacji kradzieży będzie musiało radzić sobie na własną rękę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena