Jedną z największych niewiadomych przyszłości nie jest data końca świata, ale to, jak wysokie będą nasze emerytury. Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że emerytury będą niestety bardzo niskie. Nie ma więc co czekać, aby po kilkudziesięciu latach obudzić się z ręką w nocniku. Dlatego też najlepiej po prostu wziąć sprawy w swoje ręce.

Data dodania: 2013-11-15

Wyświetleń: 1183

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak odłożyć pieniądze na emeryturę?

W jaki sposób możemy więc odłożyć dodatkowy kapitał na emeryturę? Czy pozostaje nam tylko odkładanie do skarpety? Oczywiście nie – to już dawno jest przeżytek. Dzisiaj mamy do wyboru wiele produktów finansowych, które pozwolą pozyskać dobry kapitał na przyszłość.

Z pomocą mogą przyjść chociażby ubezpieczenia. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że ubezpieczenie na życie chroni tylko bliskich ubezpieczonego na wypadek jego śmierci lub niezdolności do pracy. Ale to nie do końca prawda. Istnieją ubezpieczenia, które mogą zapewnić dodatkowe pieniądze na emeryturę. Ubezpieczenie na życie i dożycie chociażby. W tej umowie sam decydujesz, jaka część składki jest przeznaczona na zabezpieczenie, a jaka – na inwestycje. Datę wypłaty pieniędzy z inwestycji sam wyznaczasz. Ludzie decydujący się na ubezpieczenie na życie i dożycie zazwyczaj chcą otrzymać kapitał w podeszłym wieku – jako dodatkowy zastrzyk finansowy. Niektóre oferty zakładają również taką sytuację, że opłacasz składkę tylko przez jakiś czas; nawet po tym okresie możesz cieszyć się z pełnej ochrony ubezpieczeniowej. Oczywiście ustanowienie zbyt krótkiego okresu ubezpieczeniowego odbije się niekorzystnie na wysokości sumy ubezpieczenia.

Są także polisolokaty. Oczywiście tego rodzaju ubezpieczenia mogą zapewnić dodatkowy kapitał nie tylko na emeryturę, ale tak naprawdę polisolokaty mają sens, gdy są rozpatrywane w dłuższym czasu. Dzieje się tak, ponieważ opłaty manipulacyjne przy tego typu umowach są stosunkowo wysokie i przez pierwszych kilka, nawet kilkanaście lat zyski topią się w różnego rodzaju opłatach manipulacyjnych. Jest to też stosunkowo drogi produkt i dosyć ryzykowny – bo wypłata pieniędzy zależy w dużej mierze od ryzyka, jakim naznaczony jest fundusz inwestycyjny. Dlatego należy dwa razy zastanowić się nad tym, czy stać Cię na tego typu zabezpieczenie. Jest to dobre wyjście, ale dla ludzi mających dobry kapitał na starcie.

A w jaki sposób Wy odkładacie na emeryturę? Zapraszam do dyskusji.

Licencja: Creative Commons