Od lat wiadomo, że życie emerytów w Polsce nie należy do różowych, ludzie starsi wciąż traktowani są gorzej od reszt społeczeństwa, ponieważ ich życie może nie potrwać już długo a tym samym nie ma z nich korzyści.

Data dodania: 2011-03-14

Wyświetleń: 2287

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na dodatek gromadzone przez nich w ciągu wielu lat ciężkiej pracy zawodowej ubezpieczenia w ZUS są bardzo niskie. Ubezpieczenia emerytalne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych starczają raczej na wegetacje niż prawdziwe życie a wielu seniorów boryka się z problemem wyboru między żywnością, opłatami  a zakupem lekarstw, ponieważ ubezpieczenia w ZUS starczają czasem jedynie na jedną z tych jakże niezbędnych rzeczy.

Pracujący przez większość życia człowiek ma nadzieję na emeryturze odpocząć i w końcu spełnić swoje marzenia, zająć się własnym rozwojem, zwiedzić świat albo choćby zapewnić wnukom to, czego nie mogli dać własnym dzieciom. Emerytalne ubezpieczenia w ZUS zamiast tego dostarczają gorzkich łez rozczarowania, smutek i potrzebę dalszej pracy w celu zdobycia środków na godne życie. Do tej pory emeryci byli bardzo pożądanymi przez pracodawców, ponieważ stawka za ich ubezpieczenie jest o wiele niższa niż za pracowników w pełnym wieku produkcyjnym. Od tego roku jednak Rząd postanowił jeszcze bardzie utrudnić życie emerytom i wprowadził ustawę zakazującą jednoczesne pobieranie ubezpieczenia w ZUS oraz pracy w zakładzie pracy, w którym pracowało się do emerytury. Jeśli skończyło się sześćdziesiąt lat w przypadku kobiet i sześćdziesiąt pięć lat w przypadku mężczyzn i pozostaje się w stałym związku z pracodawcą, należy stosunek ten zerwać bądź emerytura przestanie być wypłacana.

Wielu seniorów mających ubezpieczenia w ZUS popadło w panikę, nie znając się na obecnym prawie nie każdy z nich wie, że tak naprawdę mogą dalej pracować, jeśli ktoś ich zatrudni. Dla ZUS najważniejszy jest fakt zerwania umowy z zakładem pracy, w którym pracowało się jeszcze przed emeryturą, jeśli emeryt dogada się z szefem i ten najpierw go zwolni a zaraz potem zatrudni to wszystko będzie w porządku. Osoby mające ubezpieczenia emerytalne w ZUS nie muszą decydować o swojej przyszłości teraz, ponieważ na decyzję mają czas do pierwszego października tego roku. Od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emeryci mogą się odwołać zgłaszając sprawę do Sądu Najwyższego, choć pewnie niewielu z nich będzie miało siłę na walkę z systemem to jednak mają oni szansę na wygranie sprawy i zmianę decyzji. Ludzie mający ubezpieczenia emerytalne w ZUS zostali postawieni w bardzo przykrej sytuacji, ponieważ wcześniejsze prawo zezwalało by ubezpieczenia emerytalne były pobierane przy jednoczesnej pracy zawodowej, a prawo nie powinno działać wstecz. Polski rząd zawsze szuka pieniędzy na załatanie budżetu nie tam gdzie powinien. W końcu zabieranie pieniędzy tym, którzy i ta mają ich za mało jest po prostu okrutne. Dziwić też może fakt, że przeforsowanie, większości ustaw w sejmie zajmuje czasem długie lata, a w przypadku emerytów poszło im zbyt szybko. Emerytalne ubezpieczenia w ZUS prawdopodobnie w nadchodzącej przyszłości przestaną mieć znaczenie a większość społeczeństwa ubezpieczy się prywatnie, szkoda tylko, że nie wszystkich będzie na to stać.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena