Jeżeli posiadasz zaświadczenie od pracodawcy (lub kilku pracodawców), że pracowałeś przez 1999 rokiem, możesz złożyć je w ZUS i wnioskować o obliczenie kapitału początkowego. Nie ma przy tym znaczenia, jak długo wtedy pracowałeś - zaliczany jest każdy okres odprowadzania składek do ZUS.

Data dodania: 2018-06-07

Wyświetleń: 1075

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uwaga! Wniosek o obliczenie kapitału początkowego możesz złożyć w każdej chwili, jednak lepiej nie czekaj z tym aż do wieku emerytalnego, ponieważ wciąż wiele zakładów pracy jest likwidowanych i może się zdarzyć, ze potrzebne Ci dokumenty trudno będzie uzyskać od byłych pracodawców. 

Skąd wziąć formularz wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego i jak go poprawnie wypełnić?

Otrzymasz go w każdej placówce ZUS, ale też możesz go wydrukować ze strony internetowej www.zus.pl (znajduje się w menu zakładka "Formularze, formularze UE).

Druk wypełnij piórem lub długopisem, czytelnie, najlepiej drukowanymi literami. Formularz ma dwie strony. Pierwsza jest prosta do wypełnienia (podajesz właściwy oddział ZUS i swoje dane: imię, nazwisko, nr PESEL, adres zameldowania i zamieszkania (jeśli są różne).

Następnie wypełniasz drugą stronę:

1. Twoje dane: podaj dokładny adres do korespondencji (jeśli jest inny niż zamieszkania. Nie ma obowiązku wpisywania numeru telefonu, ale może przyspieszyć kontakt z ZUS-em.

2. Powód wniosku: wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego jest taki sam dla wszystkich. Ale zaznacz kwadracik przy punkcie, który Ciebie dotyczy.

3. Miejsce na dopisek: osoby, których wymienione punkty nie dotyczą, powinny zaznaczyć ostatni kwadracik i dopisać, z jakiego powodu składają wniosek (np. przebywanie na urlopie wychowawczym).

4. Odręczny podpis: wniosek musisz własnoręcznie podpisać. Brak podpisu spowoduje, że wniosek będzie nieważny. ZUS wezwie Cię do jego uzupełnienia, co tylko przedłuży całą procedurę.

Uwaga! Adres korespondencyjny podajesz tutaj tylko wtedy, gdy chcesz odbierać listy od ZUS w swoje sprawie w innym miejscu niż pod adresem zamieszkania. Musisz podać, z jakiego powodu składasz wniosek o przeliczenie kapitału początkowego - wystarczy zaznaczyć krzyżykiem kwadracik (lub kwadraciki) opisujący Twoją sytuację, np.: przed 1999 r. byłam na urlopie wychowawczym i teraz występuje o policzenie tego czasu jako okresu składkowego.  Na dole strony wpisz miejscowość, datę i odręcznie się podpisz. Niepodpisany wniosek nie będzie uwzględniony.

Dołącz do wniosku  dokumenty, które dotyczą Twojej sytuacji (np. świadectwa pracy, zaświadczenia, które potwierdzą okresy zatrudnienia sprzed 1999 r.). Dołącz oryginały (jeżeli ZUS do tej pory tych dokumentów nie miał).

Gdzie złożyć wypełniony wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego wraz z dokumentami?

Możesz to zrobić w dowolnym oddziale ZUS-u osobiście lub pocztą.

Uwaga! Jeśli formularz złożysz w placówce odpowiedniej dla Twojego miejsca zamieszkania, przyspieszy to załatwienie sprawy.

Wniosek Kp-3 możesz złożyć w dowolnym terminie. ZUS ma na jego rozpatrzenie 60 dni. W skomplikowanych przypadkach może ten termin przedłużyć, jednak wtedy musi pisemnie Cię o tym poinformować i wyjaśnić przyczyny tej zwłoki.

Uwaga! Jeżeli korzystasz z Platformy Usług Elektronicznych ZUS możesz sprawdzić informacje o swoim kapitale początkowym przez internet.

Nie możesz udowodnić lat składkowych, bo nie masz dokumentów

Gdy nie masz świadectw pracy, to okresy pracy mogą udowodnić też inne dokumenty:

  • umowy o pracę, opinię o pracy, wpisy w dowodzie osobistym (starym "książeczkowym");
  • legitymacje służbowe i związkowe;
  • pisma kierowane przez pracodawcę do pracownika (np. o przyznaniu nagrody).

Uwaga! Ważne jest, by na podstawie tych dokumentów można było ustalić okres zatrudnienia.

Możesz też zwrócić się do pracodawcy lub jego następcy, by wydał Ci zaświadczenie o okresie pracy na podstawie akt osobowych, a jeśli zakład pracy, w którym pracowałeś została zlikwidowany - zwracasz się do archiwum, które przechowuje jej dokumenty.

Uwaga! W wyjątkowych sytuacjach, np. gdy firma już nie istnieje, nie ma akt osobowych lub zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych, możesz udowodnić, ze pracowałeś, przedstawiając zeznania świadków, np. byłych pracowników. Przykładowo dotyczy to sytuacji, gdy dokumentacja zakładu została utracona w powodu powodzi w 1997 r.

Ile masz czau na zebranie dokumentów potrzebnych do ustalenia kapitału początkowego?

W każdej chwili możesz dosłać do ZUS odnalezione dokumenty - nie obowiązują żadne terminy. Oryginały dołącz do wniosku o przeliczenie kapitały początkowego (ZUS KP-3).

Uwaga! Pośpiech wskazany jest tylko wtedy, jeżeli już pobierasz emeryturę wyliczoną z uwzględnieniem kapitału początkowego, bo w przypadku emeryta przeliczenie następuje od miesiąca złożenia wniosku i dokumentów w ZUS, tzn. nie działa wstecz.

Co robić, gdy nie zgadzasz się z wyliczeniami ZUS?

Jeśli decyzję ZUS uznasz za nieprawidłową, możesz wnieść odwołanie do Sądu Okręgowego za pośrednictwem oddziału ZUS, który ją wydał (czyli w ZUS składasz odwołanie). Musisz to zrobić w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena