Najczęściej między pracodawcą a pracownikiem zawierana jest umowa o pracę lub też umowa zlecenie. Korzystniejsza dla pracodawcy jest ta druga umowa. Jest ona mniej wiążąca, wymaga jednak tak samo, jak umowa o pracę odprowadzania odpowiednich składek do zakładu ubezpieczeń społecznych...

Data dodania: 2012-01-27

Wyświetleń: 1622

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najczęściej między pracodawcą a pracownikiem zawierana jest umowa o pracę lub też umowa zlecenie. Korzystniejsza dla pracodawcy jest ta druga umowa. Jest ona mniej wiążąca, wymaga jednak tak samo, jak umowa o pracę odprowadzania odpowiednich składek do zakładu ubezpieczeń społecznych, jak i również wszelkich szkoleń związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy to jednak prościej i szybciej takie umowy można rozwiązać. Są one zatem stosowane chętniej i częściej.

Umowa zlecenie zawierana jest przez firmy na przykład w przypadku, kiedy w danym sezonie brakuje z jakiegoś powodu ludzi do pracy. Może to być z przyczyn nagłego wzrostu produkcji lub z różnych przyczyn czy też sezonu letniego, kiedy to na przykład wykorzystywane są urlopy w celu wypoczynku. Przy zawieraniu tego typu umów muszą być również jasno określony zasady. W stosunku do zleceniobiorcy, a mianowicie podane konkretne płace za usługę czy też konkretny zakres obowiązków, aby w trakcie umowy nie było nieporozumień między stronami.

Umowa zlecenie różni się znacznie od umowy o pracę. W przypadku jej zawarcia wykonywanie zleconej pracy może odbywać się w wyznaczonym miejscu i czasie przez zleceniobiorcę, czyli w sposób całkiem samodzielny niezależny od pewnych wymogów pracodawcy. Praca nie musi być wykonywana przez samego zleceniobiorcę, mogą ją wykonywać osoby trzecie. W przypadku umowy o prace sytuacja jest trochę inna, a mianowicie na przykład to pracodawca wskazuje miejsce i czas pracy oraz podaje ogólne warunki i tak dalej.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena