Oszczędzanie nie jest jednak proste – trzeba wygospodarować odpowiednią ilość pieniędzy, którą zamiast wydać na bieżące potrzeby, zostawimy na odległe lata. Pomocną dłoń wyciągają do nas banki i instytucje finansowe, które oferują różnego rodzaju usługi, dzięki którym pomnożycie swoje oszczędności. Na co jednak powinniśmy się zdecydować by osiągnąć zamierzone efekty? Mamy kilka możliwości.
Lokaty oszczędnościowe
To jeden z najpopularniejszych produktów finansowych ostatnich lat. Dzięki założeniu lokaty oszczędnościowej, zgromadzone przez nas fundusze będą rosły o wartość umówionych odsetek. Dzięki temu rozwiązaniu możecie sprawić, że wasze pieniądze będą pracowały same na siebie. Lokaty nie są jednak pozbawione wad – przede wszystkim kwoty oprocentowania nie są zbyt wysokie, przez co by otrzymać naprawdę odczuwalny zysk, należałoby wpłacić na taką lokatę sporą sumę pieniędzy. Dodatkowym minusem jest fakt, że nasze fundusze są niejako zamrożone przez cały okres trwania umowy.
Konto oszczędnościowe
W zasadzie jest bardzo podobne do wspomnianej wcześniej lokaty, z tą różnicą, że z konta oszczędnościowego możemy podjąć fundusze dosłownie w każdej chwili – nic na tym nie tracąc. Jednak oprocentowanie, a co za tym idzie zyski, są jeszcze mniejsze niż w przypadku lokat oszczędnościowych. Oba te rozwiązanie są ciekawe, jednak powinny być traktowane raczej jako pośrednie źródło oszczędzania na emeryturę.
Akcje, obligacje, giełda
W tym przypadku mamy już realne możliwości pomnożenia naszych pieniędzy, zyski jakie możemy uzyskać z gry giełdowej mogą być ogromne. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakimi środkami dysponujemy na początku. Jednak giełda jest bezpośrednio powiązana z dużym ryzykiem, co za tym idzie – bez odpowiedniej wiedzy, umiejętności i odrobiny szczęścia możemy stracić cały zainwestowany kapitał. Idealnie prezentuje się tu zasada, że im większe ryzyko, tym większe zyski.
Indywidualne Konto Emerytalne
To forma dobrowolnego oszczędzania na swoją emeryturę, która została wprowadzona wraz z reformą emerytalną z czasów Jerzego Buzka. Do oszczędzania na IKE, najbardziej zachęca zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki), jednak założeniem jest tu wypłata gotówki po 60 roku życia. O ile dotrzymamy do emerytury, nie będziemy więc musieli martwić się opodatkowaniem naszych pieniędzy.