Zwykle świąteczne wydatki przekraczają możliwości finansowe wielu Polaków. W tym roku będzie podobnie, ponieważ nie ułatwiają tego m.in. rosnące ceny produktów. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym organizacja świąt Bożego Narodzenia może być dużo tańsza. Sprawdź, jak możesz odciążyć domowe finanse.

Data dodania: 2021-12-03

Wyświetleń: 464

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Pięć sposobów na tańsze święta

Boże Narodzenie to święta, na organizację których Polacy wydają najwięcej. Koszt podnosi nie tylko wydatek na zakupy spożywcze, ale i prezenty.

1. Zacznij oszczędzać

Aby przygotować się do świątecznych wydatków, warto zacząć odkładać pieniądze z wyprzedzeniem – najlepiej zaraz po zakończeniu starego roku. Dzięki temu, gromadząc nawet niewielkie kwoty każdego miesiąca, w połowie grudnia uzbiera się pokaźna suma.

Do tego celu możesz założyć np. konto oszczędnościowe, na które będziesz regularnie wpłacać środki. Jednocześnie zapewnisz sobie do nich stały dostęp – w razie awaryjnych sytuacji.

2. Rób zakupy z wyprzedzeniem

Wiele osób popełnia ten błąd, że zakupy – szczególnie prezentów – odkłada na ostatnią chwilę. Wówczas dochodzi do kumulacji wydatków, które stanowią nadmierne obciążenie domowych finansów.

Tymczasem wystarczy dokonać zakupów z wyprzedzeniem i kupować stopniowo. Dzięki temu jednorazowy wydatek nie będzie mocno odczuwalny przez finanse osobiste.

3. Wspomóż się kredytem gotówkowym

Jeśli nie chcesz nadwyrężać domowego budżetu w okresie świątecznym, możesz pomyśleć o skorzystaniu ze wsparcia finansowego. Gotówkowy kredyt bez zaświadczeń, szczególnie ten na korzystnych warunkach, pozwala odciążyć portfel.

Warto jednak pamiętać o porównaniu dostępnych ofert – tak, aby finansowanie było jak najbardziej korzystne. Znaczenie ma nie tylko wysokość oprocentowania, ale także koszty niezwiązane z odsetkami. Ważny jest także okres kredytowania – dzięki jego elastyczności można dopasować wysokość rat do swoich potrzeb.

Pamiętaj! Jeśli decydujesz się na kredyt bez zaświadczeń, weź pod uwagę aktualną i przyszłą sytuację materialną. Nie zaciągaj maksymalnej kwoty, jeżeli nie masz pewności, czy będziesz w stanie regularnie spłacać zobowiązanie w przyszłości.

4. Podziel koszty

Organizujesz Boże Narodzenie dla większego grona rodziny? Możesz zaproponować rozłożenie wydatków na poszczególne osoby. Wspólnie ustalcie, kto będzie odpowiedzialny za przygotowanie jakiego dania.

Taki podział nie tylko pozwoli na ograniczenie wydatków świątecznych, ale także pomoże odciążyć cię od przygotować uroczystości.

5. Prezenty nie dla wszystkich

Jeżeli święta spędzasz w dużym gronie, zakup prezentów dla wszystkich uczestników może zrujnować budżet. Dlatego warto ustalić zasady wręczania upominków, np. poprzez tajne losowanie. Dzięki temu wydatki zostaną ograniczone, a jednocześnie większa będzie radość z otwieranych paczek.

To, ile będą cię kosztować tegoroczne święta Bożego Narodzenia, zależy przede wszystkim od ciebie. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym wydatki można ograniczyć lub rozłożyć w czasie. Twoje finanse będą ci za to wdzięczne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena