Temat pieniędzy nie należy do najprostszych. Z jednej strony wiemy, że najlepsze rzeczy na świecie są dostępne za darmo, z drugiej- bez pieniędzy nie można przecież funkcjonować i każdy z nas chciałby mieć ich pod dostatkiem.

Data dodania: 2017-09-25

Wyświetleń: 1006

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

5 najczęstszych błędów w gospodarowaniu pieniędzmi

I tu pojawia się problem: nie wszyscy mają taką możliwość. Winowajcą jest nie poziom zarobków, a błędy, które codziennie popełniamy.

1. Zakupy pod wpływem chwili
Zdarzyło się to chyba każdemu z nas podczas zakupów w supermarkecie. Jeśli mamy dostatecznie dużo pieniędzy, dlaczego by nie pozwolić sobie na coś spontanicznego? Lubimy rozpieszczać się w ten sposób. Najpierw jedna rzecz, potem druga, a przy kasie jeszcze coś słodkiego. W ten sposób zbiera się większa suma, którą moglibyśmy przeznaczyć na cokolwiek bardziej pożytecznego lub po prostu zaoszczędzić.
Z tym dość częstym nawykiem można walczyć planując zakupy i ściśle trzymając się listy. Udając się do supermarketu po produkty na kolację kup tylko to, co niezbędne. Oblicz także ile środków potrzebujesz i weź ze sobą dokładnie tyle. Pokusa wydania drobnych na małe przyjemności szybko zniknie. Oszczędzisz w ten sposób nie tylko pieniądze, ale i cenny czas.
 

2. Kupowanie większej ilości, niż realnie jest potrzebna

Promocje w sklepowych witrynach nieustannie nas kuszą: „zrób zakupy za 100 zł, a pluszaka dostaniesz gratis”, „kup trzy butelki mleka, a zapłacisz jak za 2”. Przemyśl dokładnie, czy warto ulegać takim hasłom. Oferta jest bardzo atrakcyjna tylko wtedy, jeśli faktycznie potrzebujesz tego wszystkiego, co zamierzasz kupić. Po co potem martwić się co zrobić z zapasem produktów?

 

3. Lenistwo i wygoda

Często podczas planowania zakupów wolimy nie tracić czasu i wybrać najbardziej dogodną w danej chwili dla nas opcję. Kuszące wydają się zakupy w pobliskim sklepiku, gdyż możemy zrobić je szybciej, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na przyjemniejsze rzeczy. Niestety w takich miejscach ceny są przynajmniej dwa razy większe niż w dużych supermarketach. Jeśli chcemy oszczędzić czas musimy więc liczyć się z tym, że wydamy więcej pieniędzy.

 

4. Uleganie pokusie łatwych pieniędzy

Pragnienie zysku bardzo łatwo może pozbawić nas zdrowego rozsądku. Rezygnujemy z opcji inwestowania, które wymagają większego wysiłku na rzecz łatwiejszych, ryzykownych sposobów zarabiania, które teoretycznie mogą przynieść większy zysk. Niestety, tylko w teorii.
Giełdy internetowe prześcigając się między sobą twardo zapewniają, że inwestować może każdy. Ten wariant jest bardzo kuszący, ponieważ nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani wysiłku. Jednak jeśli nie jesteśmy ekspertami w handlu papierami wartościowymi i kryptowalutą, nasze szanse na sukces będą niewielkie.

 

5. Niski poziom umiejętności finansowych

To najczęściej popełniany błąd. Być może nawet myślisz, że lepiej żyć w nieświadomości, nie tworzyć ograniczeń i pozwalać sobie na spontaniczne wydatki. Takie podejście w przyszłości może przynieść negatywne skutki w postaci np. długów. Warto spisywać swoje wydatki i planować budżet tak, by zawsze mieć środki na czarną godzinę. Dzięki temu zyskamy nie tylko większą świadomość finansową, ale także poczucie pewności i bezpieczeństwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena