Zadbanie o odpowiednią poduszkę finansową może sprawić, że będziesz mieć mniej zmartwień w życiu. Jeśli chcesz lepiej zatroszczyć się o stan konta, martwią cię inflacja lub marzysz o wolności finansowej powinieneś podjąć decyzję o regularnym oszczędzaniu. Ile odkładać miesięcznie z pensji? Gdzie trzymać pieniądze? Poznaj odpowiedzi w poniższym artykule

Data dodania: 2022-02-15

Wyświetleń: 402

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ile odkładać miesięcznie z pensji?

Rola oszczędzania w budżecie domowym

Jak pokazują oficjalne dane z wielu krajów, większość obywateli nie posiada dużych oszczędności. Według informacji statystycznych przeciętny osoba jest o 3 tygodnie od bankructwa. Oznacza to, że jeśli straciłby swoje dochody, to po tym czasie nie jest w stanie przeżyć. Długoterminowe oszczędności służą do tego, aby finansować przyszłe potrzeby i cele - przykładem może być emerytura, wycieczka zagraniczna lub budowa domu. Jednocześnie w czasie całego życia zdarzają się różne wypadki losowe, które wymagają ponoszenia kosztów - ślub, choroba lub awaria samochodu – to najbardziej nieoczekiwane wydatki.

Jaką część dochodów odkładać miesięcznie?

Według różnych źródeł powinno się oszczędzać co najmniej 10% z zarobionych pieniędzy. Dziesięcina to termin znany z Biblii. W książce George`a S. Clasona “Najbogatszy człowiek w Babilonie” najmajętniejszy mieszkaniec Arkad w taki sposób radził swoim współobywatelom:” ... na każde dziesięć monet, jakie wkładacie do sakiewki, wykorzystajcie tylko dziewięć. Wasza sakiewka natychmiast zacznie się wypełniać...”. Kluczową umiejętnością jest wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania w długim terminie. W ten sposób działa magia procentu składanego.

Dlaczego warto nauczyć się inwestować?

Samo oszczędzanie nie jest wystarczające aby stać się bogatszym. Obecnie inflacja stała się bardzo wysoka. Według różnych szacunków, pracując cały rok przez jeden miesiąc pracujesz za darmo! Jest to ogromna strata, która powoduje, że odkładając pieniądze na koncie lub w skarpecie, cały czas biedniejesz. Jest tylko jeden dobry sposób, aby temu zaradzić. Ponieważ lokaty nie płacą obecnie tyle, żeby zrekompensować postępującą inflację, należy inwestować posiadane środki.

- Zasada 10% to ogólna wytyczna. Oczywiście nie jest ona odpowiednia dla wszystkich. Niektórzy ludzie mogą oszczędzać regularnie powyżej tej stawki, podczas gdy inni muszą na początek wystartować z niższego progu. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak wyrobienie odpowiedniego nawyku oszczędzania i inwestowania  - mówi nam Arkadiusz Jędrysiak z Poradnik-Inwestora.pl

Najpowszechniejsze formy inwestowania kapitału

Warto, żebyś wiedział, na czym polega inwestowanie na danym rynku. Nie należy kupować aktywów, na których się nie znasz. Najpopularniejsze formy lokowania pieniędzy to obecnie:

  • kupowanie papierów wartościowych na giełdzie,
  • inwestowanie w kruszce - złoto, srebro lub platynę,
  • kupowanie dzieł sztuki, drogich alkoholi i posiadanie nietypowego hobby, które można spieniężyć,
  • inwestowanie na rynku nieruchomości,
  • inwestowanie w kryptowaluty

Przed założeniem rachunku inwestycyjnego warto wcześniej poznać opinie o brokerze Exante, XTB, Bossa i innych domach maklerskich. Wybór odpowiedniego konta maklerskiego jest tak samo ważny jak decyzja w które aktywa inwestować.

Jednocześnie istnieje jeden sposób inwestycji, który zawsze się zwraca – inwestowanie w siebie. Podnoszenie kwalifikacji, nauka nowych umiejętności czy własny biznes to przedsięwzięcia, z których można zawsze można odnieść korzyści.

Ile odkładać miesięcznie? Nie pytaj za dużo, po prostu zacznij już dzisiaj

W przypowieści biblijnej o Józefie z Księgi Rodzaju jest mowa o 7 latach tłustych i 7 latach chudych. Jest to zgodne z życiową mądrością i doświadczeniem większości ludzi. Są okresy, kiedy się powodzi i pojawiają się też gorsze dni, w których czujesz duży deficyt. To wynika z braku pewności co do jutra, nieznajomości przyszłości i tego, co może się wydarzyć.

Nieważne w którym okresie jesteś. Czy dobrze ci się aktualnie powodzi, czy też jakakolwiek kwota do odłożenia wydaj ci się abstrakcją. Najważniejsze to podjąć decyzję. Zacznij od możliwej do opanowania kwoty, takiej jak 10 zł tygodniowo. Odłożenie 10 zł tygodniowo da ci 520 zł rocznie. To już kwota, którą możesz zacząć pomnażać przez inwestycje.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena