Marzysz o długich wakacjach? Obecna sytuacja na świecie nie pozwala na podróżowanie, ale kiedyś się to zmieni. Warto więc zacząć oszczędzać, by móc spełnić swoje marzenie. Sprawdź, gdzie najlepiej i najbezpieczniej odkładać pieniądze.

Data dodania: 2021-04-06

Wyświetleń: 656

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Gdzie oszczędzać na wakacje?

Chociaż wielu Polaków decyduje się zaciągnąć kredyt gotówkowy z myślą wakacjach, to wcale nie jest to koniecznością. Taki wyjazd wcale nie musi być nadmiernym obciążeniem domowego budżetu wówczas, gdy z odpowiednio dużym wyprzedzeniem zgromadzisz potrzebną gotówkę.

Konto oszczędnościowe – bezpieczny sposób oszczędzania

Jeżeli jesteś osobą, która nie lubi ryzyka, najlepszy sposób odkładania pieniędzy to konto oszczędnościowe. Taki rachunek pozwala na zarabianie już od pierwszej zgromadzonej złotówki, a z każdą kolejną wpłatą możliwe do wypracowania odsetki są wyższe.

Zasada działania konta oszczędnościowego jest prosta: wpłacasz pieniądze w dowolnej kwocie i z dowolną częstotliwością. Na koniec miesiąca (bo zwykle wtedy dokonywana jest kapitalizacja odsetek) kapitał powiększa się o zyski wypracowane zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Bezpieczeństwo oszczędzania polega na gwarancji zysków i ochronie kapitału. Bank wypłaca należne odsetki zawsze – także wtedy, gdy w trakcie okresu rozliczeniowego wypłacisz część środków.

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Nie da się wskazać jednoznacznie wysokości możliwych do wypracowania odsetek. Wszystko zależy od kilku czynników, wśród których największe znaczenie ma oprocentowanie. Im wyższe, tym większych zysków można się spodziewać.

Warto także mieć świadomość, że niektóre konta oszczędnościowe motywują do oszczędzania rosnącym oprocentowaniem wraz z powiększającym się kapitałem. Za przykład może posłużyć Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku z oprocentowaniem do 0,8% w skali roku. Dzięki temu rachunek taki pozwala na wypracowanie ponadprzeciętnych zysków.

Wybierz dobre konto oszczędnościowe, by zyskać więcej

Chociaż rekordowo niskie stopy procentowe nie zachęcają do oszczędzania, warto wziąć pod uwagę konto oszczędnościowe. W tym przypadku wybór odpowiedniego rachunku ma jednak ogromne znaczenie – od tego zależy, ile uda ci się zgromadzić środków.

Dlatego przy wyborze konta oszczędnościowego kieruj się m.in.:

  • wysokością oprocentowania – im wyższe, tym lepiej,
  • możliwością uzyskania wyższego oprocentowania przy odpowiednio wysokim kapitale,
  • warunkami założenia konta oszczędnościowego,
  • opłatami wynikającymi z prowadzenia rachunku osobistego i oszczędnościowego.

Połącz oszczędzanie na koncie z lokatą bankową

Chcesz znacznie szybciej odłożyć pieniądze na wymarzone wakacje? Pomyśl o odkładaniu środków na koncie oszczędnościowym oraz oszczędzaniu na lokacie. Taka dywersyfikacja pomoże w szybszym osiągnięciu zysków, a także da większą motywację do dalszego oszczędzania.

Podobnie jak w przypadku konta oszczędnościowego, tak i wybór lokaty bankowej nie może być przypadkowy. Musisz dokładnie przeanalizować oferty, by podjąć dobrą decyzję.

Z powodu obniżenia stóp procentowych przez RPP obecnie oprocentowanie większości lokat nie jest wysokie. Są jednak banki (np. Toyota Bank Polska), które mimo to mają w ofercie atrakcyjne – w porównaniu do innych banków – oferty lokat. Warto zapoznać się z ich ofertą.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena