W małej firmie optymalizacja kosztów jest bardzo ważna. Aby je ciąć, wiele mikroprzedsiębiorstw decyduje się na rezygnację z usług zewnętrznych firm np. prowadzących księgowość. Nie oznacza to jednak, że z prowadzenia rachunkowości można zrezygnować. Przedsiębiorca nie zatrudniając biura rachunkowego, księgowością musi zająć się samodzielnie. 

Data dodania: 2020-03-24

Wyświetleń: 454

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zaoszczędzić na prowadzeniu księgowości - sprawdź czy program księgowy to dobre rozwiązanie

Czym są programy do księgowości online? 

Program księgowy online to narzędzie, które pomaga prowadzić własną firmę. Jego zadaniem jest usprawnianie rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wyposażone w szereg funkcji umożliwiają zarówno tworzenie niezbędnych dokumentów księgowych, jak i rozliczanie firmy. Nowoczesne programy księgowe to także te, które przyczyniają się do usprawnienia pracy przedsiębiorstwa i to w ujęciu ogólnym.

Dziejący w Internecie program księgowy udostępniany jest użytkownikom w modelu SaaS, czyli przez dostęp do abonamentowej sieci. Dzięki temu z programu do księgowości można korzystać w dowolnym miejscu, z dowolnego urządzenia mobilnego lub komputera.

Kiedy program księgowy się sprawdzi?

Księgowo online sprawdzi się w przypadku każdego biznesu. Mogą po nią sięgać zarówno mikro firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Zazwyczaj jednak na zakup dostępu do programu do księgowania decydują się małe firmy rozliczające się w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów lub metodę ryczałtową. Jeśli ma się wątpliwości czy program księgowy się sprawdzi, to zawsze może skorzystać z darmowej wersji testowej. Jest ona dostępna dla nowych użytkowników przez kilka dni i pozwala sprawdzić zarówno funkcje, jak i intuicyjność obsługi aplikacji.

Czy program księgowy to dobre rozwiązanie?

Korzystanie z programu do fakturowania niesie przedsiębiorcy wiele korzyści. Daje możliwości nie tylko wystawiania faktur i rozliczania należnych podatków, ale także kontrolowania stanów magazynowych, prowadzenia ewidencji środków trwałych, CRM-a, zagadnień związanych z kadrami i płacami, kalendarza, samodzielnej windykacji nierzetelnych kontrahentów.

Przedsiębiorcy doceniają również, że dzięki programom nie muszą śledzić na bieżąco zmian w przepisach podatkowych, ponieważ system automatycznie jest aktualizowany i pozwala na rozliczanie firmy zgodnie z najnowszymi przepisami. Kolejną zaletą korzystania z programu księgowego jest kompleksowość usługi. Koszt współpracy z biurem rachunkowym w takim zakresie byłby ponad 10 -krotnie większy. Dostęp do aplikacji jest abonamentowy – wykupuje się go na miesiąc, a cena jest bardzo atrakcyjna i nie wpływa negatywnie na budżet nawet mikroprzedsiębiorstwa.

Za korzystaniem z programu księgowego przemawia też gwarancja zapewnienia bezpieczeństwa danych przechowywanych w systemie. Najlepsze aplikacje do księgowości korzystają z dobrych i sprawdzonych hostingów, a także wdrożyły politykę bezpieczeństwa danych. Sprawia to, że regularnie wykonywane są kopie zapasowe w wielu niezależnych lokalizacjach i szyfrowania transmisji danych. 

Licencja: Creative Commons