Z założeniem działalności gospodarczej najczęściej wiąże się wybór biura rachunkowego, które będzie się zajmowało zagadnieniami księgowymi. Tymczasem z roku na rok na rynku jest coraz więcej firm oferujących tego typu usługi i podjęcie decyzji może się okazać trudnym zadaniem. Jakie kryteria brać pod uwagę podczas poszukiwania biura księgowego? Na co zwrócić uwagę? Czy podstawą wyboru biura rachunkowego powinna być cena?

Data dodania: 2023-07-25

Wyświetleń: 133

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wybrać biuro księgowe dla swojej firmy? Praktyczne wskazówki

Sprawdź, czy biuro ma doświadczenie w Twojej branży

Obsługa standardowych firm nie stanowi problemu dla większości biur rachunkowych. Inaczej wygląda sytuacja w branżach nietypowych albo wymagających specjalnych uprawnień czy zezwoleń (np. kierowanie taksówką w ramach aplikacji, poradnia lekarska, produkcja energii). Wówczas najlepiej wybrać takie biuro, które może się pochwalić szerokim zakresem obsługiwanych branż – tak jak biuro rachunkowe A-Z z Wrocławia, które kieruje swoją ofertę do przedsiębiorstw różnej wielkości, działających w rozmaitych sektorach rynku.

Oczywiście wykwalifikowana księgowa jest w stanie nauczyć się specyfiki Twojej branży, ale o wiele bardziej opłaca się powierzyć swoją firmę osobie, która ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie i może zacząć wykonywać swoją pracę bez poświęcania czasu na doszkolenie.

Dowiedz się, co wchodzi w zakres oferty

Teoretycznie zakres usług oferowanych przez różne biura rachunkowe powinien być identyczny, ale w praktyce mogą istnieć między nimi dość poważne różnice. Najlepiej więc zdecydować się na biuro rachunkowe z ofertą dopasowaną do Twoich potrzeb. Sprawdź, czy biuro podaje np. limit faktur kosztowych i zakupowych w danym zakresie cenowym i czy bierze odpowiedzialność za wyliczone kwoty podatków.

Najkorzystniejszą opcją jest wybranie firmy, która poza księgowością zajmie się również kadrami i płacami – zweryfikuj, czy interesujące Cię biuro jest pod tym względem kompleksowe.

Zweryfikuj wykształcenie i uprawnienia pracowników

Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że do założenia biura rachunkowego nie są potrzebne żadne specjalne kompetencje, nawet dyplom studiów wyższych. Tym bardziej istotne jest zorientowanie się w poziomie wykształcenia i w uprawnieniach posiadanych przez pracowników biura. Najlepiej, jeśli właścicielem jest osoba po studiach wyższych z zakresu księgowości, finansów lub kierunków pokrewnych. Możesz również dopytać o doświadczenie poszczególnych pracowników – zwłaszcza osoby, która będzie wyznaczona na Twojego opiekuna.

Poczytaj opinie innych klientów

Wybierz biuro rachunkowe działające od dawna – nic nie świadczy lepiej o jakości firmy, niż jej utrzymywanie się na rynku przez wiele lat. Aby potwierdzić kompetencje biura, skorzystaj również z narzędzi dostępnych w Internecie.

Sprawdź oceny i opinie o firmie zarówno w Google, jak i na innych portalach. Szczególną uwagę zwróć na opinie publikowane na samej stronie biura rachunkowego – jeśli właściciele nie mają oporów przed udostępnianiem ich do wiadomości publicznej, to najprawdopodobniej nie mają się czego wstydzić i nawiązanie współpracy z biurem będzie korzystne dla Twojego biznesu.

Porównaj ceny usług w różnych biurach

Podczas dokonywania wyboru biura rachunkowego, cena nie powinna odgrywać kluczowej roli. Najtańsze usługi rzadko są najlepsze. Jednocześnie nie warto przepłacać. To dlatego ceny usług należy porównać z opiniami i wybrać tę firmę, która najlepiej wypada w tym zestawieniu.

Zwróć uwagę przede wszystkim na biura księgowe publikujące przejrzysty cennik, a jednocześnie umożliwiające dopasowanie oferty do specyfiki firmy – to najlepsza gwarancja na osiągnięcie odpowiedniego balansu między ceną a jakością.

Dopytaj o elastyczność i opcje dodatkowe

Część firm funkcjonuje na specyficznych zasadach – np. kierowcy Ubera nie rozliczają poszczególnych przejazdów, ale bazują na raportach zbiorczych a biznesy sezonowe latem mają zupełnie inny profil niż zimą. Sprawdź, czy wybrane biuro rachunkowe jest w stanie dostosować się do Twojego trybu pracy.

Dodatkowym atutem będzie możliwość skorzystania ze wsparcia biura podczas kontroli ze strony uprawnionych do tego instytucji, takich jak ZUS, US czy PIP.

Dobre biuro rachunkowe charakteryzuje się kilkoma cechami. Jego kadra jest wykwalifikowana i doświadczona, zakres usług i obsługiwanych branż dość szeroki, a cennik przejrzysty i czytelny. Warto zwrócić uwagę również na dodatkowe opcje – nie każda księgowa będzie potrafiła rozliczyć kierowców taksówek czy pomóc podczas sprzedaży spółki. To dlatego tak ważne jest kierowanie się opiniami innych klientów – wysokie oceny są najlepszą gwarancją usług na poziomie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena