Wszelkie informacje o fakturze RR można znaleźć w Ustawie o podatku od towarów i usług. Istotne jest to, aby ściśle trzymać się ustanowionych przepisów. Dokument musi spełniać konkretne wymagania, gdyż w innym przypadku nie zostanie on uznany za ważny. 

Data dodania: 2019-06-05

Wyświetleń: 986

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Faktura VAT RR wystawiana jest w określonych sytuacjach. Jest ona niezbędna w przypadku, gdy osoba będąca czynnym podatnikiem VAT nabywa płody rolne od rolnika ryczałtowego. Wspomniany wyżej dokument jest potwierdzeniem zawartej transakcji.

Kiedy mamy do czynienia z rolnikiem ryczałtowy?
Rolnikiem ryczałtowym jest osoba oferująca produkty rolne pochodzące z własnej działalności. Jest to również ten, kto świadczy usługi rolnicze, jednak korzysta ze zwolnienia od podatku (art. 43 ust. 1 pkt 3).
Warto wiedzieć, że przepisy prawa określają również sytuacje, gdy rolnik ryczałtowy może starać się o zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa (opodatkowanych podatkiem VAT). To nabywca płodów rolnych wypłaca określoną kwotę zwrotu wyżej wspomnianego podatku. Stanowi to podatek naliczony, który może zostać odliczony przez nabywcę. Oczywiście taka sytuacja ma miejsce tylko wtedy, gdy transakcja będzie zgodna z określonymi standardami:
- nabyte płody rolne muszą podlegać dostawie opodatkowanej,
- zapłata należności nastąpiła w przeciągu 14 dni od dnia zawarcia transakcji (o ile w umie nie wskazano innego terminu),
- dokument zawierający potwierdzenie zapłaty należności posiada numer, a także datę wystawienia dokumentu potwierdzającego transakcje/ dokument świadczący o nabyciu płodów rolnych posiadana dane identyfikacyjne dokumentu zapłaty.
Doświadczony księgowy z pewnością wie wszystko o fakturach RR. Jest to najlepsza opcja dla osób, które mają problem z zrozumieniem obowiązujących przepisów. Są one dość zawiłe, a więc warto skorzystać z wsparcia fachowca.

Jak prawidłowo utworzyć fakturę RR?
Faktura RR musi posiadać określone dane. Bardzo ważne jest to, aby oryginalny dokument przekazać dostawcy. Na fakturze VAT RR musi znaleźć się m.in.:
- dane osobowe dostawcy oraz nabywcy,
- PESEL lub NIP dostawcy oraz nabywcy,
- numer dowodu osobistego dostawcy/ dane identyfikacyjne innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
- datę nabycia płodów rolnych,
- datę wystawienia faktury RR,
- numer faktury RR,
- nazwę płodów rolnych,
- jednostkę miary,
- ilość oraz oznaczenie/opis płodów rolnych,
- cenę jednostkową płodów rolnych,
- wartość całkowitą nabytych płodów rolnych,
- stawkę oraz kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku,
- wartość całkowitą nabytych płodów rolnych (wraz z zryczałtowanym zwrotem podatku),
- ogólną kwotę należności (słowną i liczbową),
- podpisy osób wystawiających oraz odbierających dokument.
- oświadczenie dostawcy, które potwierdza status rolnika ryczałtowego.

Tu znajdziesz wszystko o faktuach RR - http://finansedlarolnikow.pl/faktura-rr-wszystko-co-trzeba-o-niej-wiedziec/. Każda transakcja nabycia płodów rolnych musi zostać potwierdzona odpowiednim dokumentem. Istotne jest również to, aby prawidłowo obliczyć stawkę podatku od towarów oraz usług. Ważne jest również to, aby dokument został oznaczony, jako faktura RR.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena