Najemcy prywatni w 2009 roku często nie chcieli skorzystać z prostego w swojej formule rozliczania przychodów z tego tytułu w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych. Ustawa z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r., Nr 144, poz.930 z późn. zm.) przewiduje dwie stawki ryczałtu dla najmu prywatnego. Wynoszą one 8,5% do kwoty stanowiącej równowartość 4 tys EUR (dla 2009 roku jest to kwota 13.510 zł) i 20% po przekroczeniu tej kwoty.
Porównajmy dla 2009 roku stawki ryczałtu ze stawkami w podatku dochodowym płaconym wg skali progresywnej. Stawki podatku w przypadku zasad ogólnych wynoszą 18% do kwoty 85.528 zł i 32% po jej przekroczeniu. Od razu widać, że płacąc podatek wg zasad ogólnych, płacimy 18% od dochodu zawartego w pierwszym przedziale skali podatkowej. Oznacza to, że zapłacimy co najmniej o dwa punkty procentowe mniej niż płacąc podatek zryczałtowany. Dodać należy także fakt, że podatek od ryczałtu płacony jest od przychodów, a podatek wg skali podatkowej płacony jest od dochodów, czy li od różnicy między przychodami a kosztami uzyskania przychodów (opłaty za media, amortyzacja).
Jednakże już od 2010 roku dużo osób zrezygnuje z podatku płaconego wg zasad ogólnych na rzecz ryczałtu. Od nowego roku rozliczenia księgowe ryczałtu sprowadzą się do płacenia 8,5% stawki podatku od przychodów z najmu, niezależnie od ich sumy. Jest to duża korzyść dla podatników - po pierwsze - obniżenie stawki podatku, po drugie - zmniejszenie kosztów usług księgowych. Wielu podatników rozliczających się w bieżącym roku wg zasad ogólnych musiało korzystać z usług biura rachunkowego, aby mieć pewność prawidłowo sporządzonych rozliczeń podatkowych.
W chwili obecnej zmiana ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym czeka na akceptację Senatu, który najprawdopodobniej nie wniesie do ustawy poprawek, co oznacza obowiązywanie nowej stawki 8,5% dla najmu od nowego roku.