Stratę z działalności gospodarczej poniesioną w danym roku podatkowym można rozliczyć w kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, jednakże nie więcej niz 50% kwoty tej straty.

Data dodania: 2011-09-07

Wyświetleń: 1953

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy przedsiębiorca, czy to osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gosporadczą, czy spółki prawa handlowego mają obowiązek dokonywać obliczenia zaliczek na podatek dochodowy i wpłacać je na rachunek właściwego Urzędu Skarbowego generalnie do 20 dnia następnego miesiąca (z wyłączeniem podmiotów rozliczających się w okresach kwartalnych - wówczas termin ten przypada na 20 dzień pierwszego miesiąca po zakońćzonym kwartale). Obliczając dochód do opodatkowania można uwzględnić poniesione straty z lat ubiegłych.

Rozliczając stratę z działalności gospodarczej należy uwzględnić zapisy art. 9 ust. 3 ustawy o pdof, z którego wynika, że stratę z działalności można rozliczyć tylko z dochodami z tej działalności uzyskanymi w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Przy czym wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Oznacza to, że przy odpowiednio wysokim dochodzie do rozliczenia straty za dany rok może dojść w ciągu dwóch lat następujących po danym roku. Podstawą ustalania zaliczki na podatek dochodowy z działalności gospodarczej i dochodu są art. 44 ust. 3 pkt 2 ustawy o pdof oraz art. 26 tej ustawy. Z powyższych przepisów wynika, że już na etapie obliczania dochodu będącego podstawą ustalania zaliczek na podatek dochodowy za bieżący rok, można odliczyć połowę kwoty straty wykazanej w rozliczeniu rocznym za poprzedni rok. Nie trzeba z tym czekać do czasu złożenia ostatecznego zeznania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena