Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej? Na pewno masz wiele pytań dotyczących samego prowadzenia księgowości np. wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym lub opodatkowanie podatkiem VAT. Zastanawiasz się, czy być czynnym podatnikiem VAT, czy też korzystać ze zwolnienia z tego podatku.

Data dodania: 2011-10-14

Wyświetleń: 1841

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Główną zasadą jest, że w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej, korzystasz ze zwolnienia z VAT i nie musisz nigdzie tego zwolnienia zgłaszać. Wyjątkiem od tej zasady są podmioty, które zajmują się m.in. sprzedażą wyrobów z metali szlachetnych, paliw, czy też świadczące usługi prawnicze bądź doradcze (wszystkie czynności wymienione są w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT).

Drugim fundamentalnym zwolnieniem z podatku VAT jest brak osiągnięcia przez podatnika obrotu w trakcie poprzedniego roku podatkowego kwoty 150.000 zł. Natomiast dla podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu roku wystarczy, że planowana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy - w proporcji do okresu prowadzonej działalności w roku podatkowym – kwoty 150.000 zł. Do powyższego limitu nie wlicza się sprzedaży towarów i usług korzystających ze zwolnienia z VAT oraz sprzedaży towarów zaliczanych do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli przysługuje Ci prawo do zwolnienia z podatku VAT, musisz jeszcze przeanalizować swoich odbiorców towarów lub usług. Jeżeli Twoimi odbiorcami są czynni podatnicy VAT, Ty również powinieneś zostać podatnikiem VAT ze względu na możliwość wystawiania faktur VAT i możliwość odliczania podatku VAT naliczonego od zakupów. Jeżeli Twoimi odbiorcami są podmioty zwolnione z podatku VAT, wówczas i Ty możesz być zwolniony z podatku VAT i możesz wystawiać rachunki (zamiast faktur). Nie musisz wówczas m.in. dokonywać zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT i nie musisz składać deklaracji VAT.

W przypadku przekroczenia limitu obrotów lub też rezygnacji ze zwolnienia w podatku VAT, masz obowiązek:

- dokonać rejestracji w podatku VAT na formularzu VAT-R,

- sporządzać rejestry zakupu i sprzedaży dla celów podatku VAT,

- sporządzać deklarację VAT w ujęciu miesięcznym lub kwartalnym w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu bądź kwartale,

- wpłaty zobowiązania podatkowego wykazanego deklaracjach VAT.

Ale masz i prawa...

Głównym prawem podatnika VAT jest prawo do pomniejszania kwoty podatku należnego (od sprzedaży) o podatek naliczony zawarte w cenie zakupu towarów i usług, które będą wykonywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W sytuacji, gdy m.in. dokonujesz sprzedaży opodatkowanej stawkami niższymi niż 23%, dokonujesz eksportu towarów, wewnątrz­wspólnotowej dostawy towarów może się zdarzyć taka sytuacja, że podatek naliczony jest wyższy od podatku należnego. Masz wtedy prawo zwrócić się do Urzędu Skarbowego z prośbą o zwrot takiej nadwyżki,która jest zwracana co do zasady w terminie 60 dni od daty złożenia deklaracji VAT.

Jeżeli artykuł nie dostarczył Ci wszystkich niezbędnych informacji, zgłoś się do wyspecjalizowanego biura rachunkowego, które odpowie na każde Twoje pytanie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena