Własny biznes zawsze wiąże się z koniecznością dysponowania sporym kapitałem – niezależnie od specyfiki branży czy liczby zatrudnianych pracowników. Pieniądze są potrzebne, aby móc się rozwijać, bo tylko w ten sposób można wyprzedzić konkurencję. Na szczęście brak wolnych środków nie jest przeszkodą do podejmowania inwestycji – z pomocą przychodzą banki, dla których przedsiębiorcy są cennymi klientami.
Kredyty dla firm – szerokie możliwości
Potrzeby przedsiębiorców są zróżnicowane, dlatego banki starają się wychodzić naprzeciw każdemu. Ich oferta kredytowa nie ogranicza się więc wyłącznie do kredytów samochodowych czy kredytów gotówkowych.
Jeśli chodzi o kredyty dla firm, dużą popularnością cieszą się:
l kredyty obrotowe – pozwalają sfinansować bieżące wydatki, np. związane z zakupem materiałów, regulowaniem zobowiązań wobec innych instytucji,
l kredyty inwestycyjne – dedykowane są przedsiębiorcom, którzy planują rozszerzyć działalność, np. rozbudować linie produkcyjne, otworzyć nowe oddziały,
l limity kredytowe – przyznawane w ramach posiadanego rachunku bankowego, dzięki czemu przedsiębiorca ma stały dostęp do dodatkowych środków.
Niektóre banki proponują także tzw. kredyty na start – dedykowane firmom, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą.
Jak wybrać korzystny kredyt dla firm?
Przedsiębiorcy mogą wybierać spośród szerokiej oferty kredytów firmowych. Aby jednak tego rodzaju wsparcie finansowe faktycznie było korzystne, nie można pozwolić sobie na przypadkowo podjętą decyzję. Wybierając kredyty dla firm, porównaj konkretne oferty pod kątem kilku istotnych czynników.
- Rodzaj kredytu - Kredyty dla firm różnią się między sobą m.in. celem kredytowania. Oznacza to, że kredytu inwestycyjnego nie będziesz mógł przeznaczyć na sfinansowanie rachunków za media czy uregulowanie innych opłat. Dobry kredyt poznasz więc po tym, że będzie on dopasowany do Twoich celów.
- Atrakcyjne RRSO - Koszt kredytu to istotny parametr, który decyduje o przewadze jednej oferty nad inną. Porównując oferty banków, uwzględnij jednak nie tylko oprocentowanie. Weź pod uwagę przede wszystkim wartość RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania) – wskaźnika, który obejmuje wszystkie koszty związane z udzieleniem kredytu. Pamiętaj jednak, że maksymalna kwota kredytu przyznana przez bank uzależniona jest wyłącznie od Twojej zdolności i wiarygodności kredytowej.
- Długi okres kredytowania - Zaciągając wysoką kwotę kredytu, musisz liczyć się z wysoką miesięczną ratą. Aby ją obniżyć, możesz wydłużyć okres kredytowania. Im jest on dłuższy, tym niższa będzie rata. Niektóre banki udzielają kredytów z terminem spłaty nawet do 15 lat, dzięki czemu miesięczna rata nie będzie stanowić nadmiernego obciążenia firmowych finansów.
- Możliwość skorzystania z uproszczonych procedur - Dobry kredyt firmowy możesz rozpoznać również po uproszczonych procedurach. Ograniczenie formalności do minimum przekłada się nie tylko na brak konieczności dostarczania bilansów rocznych oraz innych dokumentów finansowych, ale również na szybką decyzję kredytową i wypłatę środków.
Jeśli decydujesz się zaciągnąć kredyt firmowy, przemyśl nie tylko zasadność takiego wyboru. Musisz wziąć pod uwagę także czynniki, które decydując o atrakcyjności jednej oferty nad ofertą konkurencyjną.