Wszyscy kojarzymy Zakopane dzięki Krupówkom i otaczającym miasto Tatrom. Jednakże nie należy zapominać o innych atrakcjach, które się w nim znajdują, a przede wszystkim o niezwykłej, góralskiej architekturze, którą można dostrzec na każdym kroku. 

Data dodania: 2020-06-24

Wyświetleń: 893

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zakopane - miasto pełne zabytków

Popatrzmy, co warto zwiedzić, jeśli Giewont, Kasprowy Wierch i Gubałówka są już za nami, albo po prostu nie mamy ochoty na opuszczanie miasta.

 

Muzeum Oscypka

Oscypek - ser, który czy to w wędzonej, czy w naturalnej formie, zachwyca zarówno Polaków, jak i osoby spoza naszych granic. Słynie jako potrawa narodowa, która od wieków produkowana była właśnie na tych terenach z owczego mleka. Na Podhale najpewniej sprowadzili ten rodzaj sera Wołosi, a najwcześniejsze wzmianki na jego temat pochodzą z XV wieku.

Muzeum Oscypka to niezwykłe miejsce, które pozwala na bliższe poznanie samego sera, jego historii, jak również sposobu produkcji. Bez wątpienia największą atrakcją tego miejsca są pokazy, w czasie których uczestnicy własnoręcznie mogą wyprodukować dla siebie ser. Jeśli więc zdecydujecie się tam wybrać, gwarantowaną macie nie tylko dobrą zabawę, ale też odrobinę edukacji o tradycjach pasterskich i - oczywiście - niezapomniany smak!

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Najsłynniejszy, zakopiański cmentarz, który łamie wszystkie stereotypy polskich nekropolii. Jest stosunkowo niewielki, gdyż liczy sobie jedynie 500 grobów, jednak przykuwa uwagę dzięki nietypowym ozdobom grobów. Praktycznie każdy z nich ozdobiony został unikatową, ludową sztuką i ma swój niezapomniany charakter. Chodząc po jego alejkach, można niemal odnieść wrażenie, że pozwala on na poznanie osób, które zostały na nim pochowane.

Cmentarz pochodzi z połowy XIX wieku i został założony przy pobliskim kościele Św. Klemensa na ziemiach darczyńcy, Jana Pęksy. Jego nazwisko zostało wplecione do nazwy cmentarza wraz z gwarowym słowem “brzyzek”, oznaczającym urwisko nad potokiem.

Willa Koliba

Willa Koliba to pierwszy dom, wybudowany w charakterystycznym stylu zakopiańskim, który został zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Obecnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego, pełne oryginalnego wyposażenia. Znajduje się tam także kolekcja etnograficzna Zygmunta Gnatowskiego.

Przebywając w willi, można poznać dokładniej historię, koncepcję i szczegóły stylu zakopiańskiego. Bez wątpienia będzie to więc wymarzone miejsce dla wszystkich miłośników polskich tradycji.

Krupówki

Wspomniane już we wstępie Krupówki to jedno z najbardziej znanych miejsc w Zakopanem. Słyną zarówno ze swojej niezwykłej, góralskiej architektury, jak i licznych sklepików oraz knajpek, które się przy nich mieszczą. Bez wątpienia należą do tych zakątków, które po prostu trzeba zobaczyć.

Najłatwiej będzie to zrobić, korzystając z możliwości przenocowania właśnie na Krupówkach. Jeśli marzysz o tym, by wychodzić prosto na urokliwą, gwarną ulicę i wszędzie mieć blisko, z pewnością powinieneś wybrać jeden z luksusowych apartamentów, dostępnych na stronie https://apartamentyzakopane.pl/. Zagwarantuje ci on możliwość wygodnego odpoczynku po wszystkich wędrówkach, a także bliskość zabytków i miejskich atrakcji.

fot. materiały prasowe

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena