Kto powinien decydować o wyborze kierunku i czy rodzice mają prawo narzucać Wam swoje zdanie? Jeżeli już teraz myślicie o studiach, to oczywiście wcześniej musicie ukończyć szkołę średnią. Ale jak można się domyślić, im bardziej renomowana placówka, tym Wasze przygotowaniu do matury będzie lepsze. 

Data dodania: 2020-06-28

Wyświetleń: 1010

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego wybór wymarzonej szkoły średniej jest tak ważny?

 

Tutaj pojawia się ważne pytanie: dlaczego wybór wymarzonej szkoły średniej jest tak ważny? W dzisiejszym krótkim poradniku postaramy się na nie odpowiedzieć. Zastanowimy się też czy rodzice mają prawo narzucać Wam swoje zdanie, co do wyboru szkoły.

 

Dobre szkoła = dobre studia

Zapewne wiecie, że aby dostać się na dobrą uczelnię trzeba mieć dobre oceny w liceum, ale i zdać bardzo dobrze maturę. Wtedy też i kierunki medyczne stoją przed Wami otworem. Zatem pojawia się pytanie: czy lepiej iść na łatwiznę i po najmniejszej linii oporu przejść przez szkołę średnią, czy raczej warto się starać i potem spijać przysłowiową „śmietankę”? Oczywiście odpowiedź może być tylko jedna i jej sens kryje się w łacińskim powiedzeniu: „Per aspera ad astra”, co można tłumaczyć jako „przez pokonywanie trudności do gwiazd”. A więc, aby zapracować na swój sukces trzeba starać się i absolutnie chodzenie na skróty nie wchodzi w grę. Dlatego też trzeba wybrać wymarzoną szkołę średnią. Jeżeli jesteście jeszcze w VII klasie, to macie czas na nadrobienie zaległości. Dzięki temu będziecie mieć dobre wyniki na świadectwie, ale i otrzymacie dobry wynik z przyszłorocznego egzaminu. Jeżeli jednak jesteście już po, to naszym zdaniem lepiej podjąć trud i dostać się do szkoły, gdzie są wysokie wymagania, gdyż taka placówka na pewno przygotuje Was do studiów.

 

Staraj się, próbuj i nie poddawaj

Dostanie się do wymarzonej szkoły średniej może wcale nie być łatwe, ale nie oznacza, że wszystko przychodzi łatwo. Oczywiście będziesz się więcej uczyć i nie będziesz spędzać tyle samo czasu grając w gry, ale Twój trud się opłaci, gdyż w dużej mierze będziesz już do matury przygotowany. A kiedy inni będą się martwić czy zdają, Ty będziesz zastanawiać się, którą uczelnie wybrać. Jeżeli jednak nie planujesz studiów – masz do tego prawo i chcesz raczej zdobyć zawód, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać szkołę branżową, tym bardziej, że wcale nie zamykasz przez sobą możliwości dalszej edukacji. Jeżeli się rozmyślisz, to zawsze możesz potem pójść do szkoły branżowej drugiego stopnia, ale funkcjonuje ona tylko w zawodach, które mają kontynuacje jako technika. Po ich ukończeniu i zdaniu egzaminu branżowego absolwent uzyskuje tytuł technika i wykształcenie średnie i może także podchodzić do matury.

 

Kto powinien decydować o wyborze szkoły ponadpodstawowej?

Jak wiadomo decyzja o wyborze szkoły średniej może nie być łatwa. Dlatego też przyda się pomoc rodziców, którzy mogą wytłumaczyć zalety danej placówki, ale także możliwości, jakie daje dany zawód. Jednak to dziecko powinno mieć ostatnie zdanie, a jego opiekunowie nie powinni mu go narzucać. Owszem młodzi ludzie nie zawsze są dojrzali w tym wieku i czasami do różnych spraw pochodzą niepoważnie, ale taki wiek ma swoje prawa. Rodzice natomiast powinni wspierać dzieci w ich decyzji, nawet jeżeli owa decyzja im się nie podoba. Nie można zmuszać młodego człowieka do zmiany zdania ani mu go narzucać.

 

Wybór szkoły średniej – pierwsza poważna decyzja

Skoro pierwszy ważny i poważny egzamin macie już za sobą, to teraz czeka Was podjęcie trudnej decyzji, a więc musicie wybrać szkołę ponadpodstawową. Tutaj musicie zastanowić się, co chcecie robić w przyszłości i z czym wiążecie swoją przyszłość. Zawsze też możecie poprosić rodziców o pomoc. Pamiętajcie, że oni chcą dla Was jak najlepiej, zatem nie róbcie im na złość. Co oczywiście nie oznacza, że to oni mają wybrać za Was placówkę. Wybór należy do Was, bo to Wasze życie i Wasza przyszłość i pamiętajcie, aby podjąć mądrą decyzję.

Wybór szkoły jest ważny, ale ten wybór należy do nastolatków. Jeżeli jeszcze macie czas na takie decyzje, to musicie wiedzieć, że tylko dzięki dobrym wynikom w nauce i zdaniu dobrze egzaminu będziecie mogli zastanawiać się, jaką placówkę wybrać. W przypadku złych ocen i fatalnie napisanego egzaminu zapewne traficie do najgorszej szkoły. Dlatego tak ważne jest przyłożenie się do nauki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena