Młodość to bez wątpienia najpiękniejszy najpiękniejszy okres w życiu każdego człowieka. Czas ten jest pełen życiowego zapału! To okres, kiedy radość towarzyszy nam każdego dnia i jest okraszana beztroską...

Data dodania: 2011-01-28

Wyświetleń: 1633

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Młodość, czas studiowania to te chwile, które w późniejszych latach życia najmilej wspominamy. Powroty do lat młodości zazwyczaj wywołują uśmiech na twarzy przy lekko mrużonych oczach – wszak to piękny okres w życiu. Oby jednak wspomnienia dotyczyły tylko miłych rzeczy. Czas młodości to także okres, kiedy nie przywiązujemy należytej uwagi do zdrowia oraz profilaktyki – a to ogromny błąd!

Wyjazd na studia niejednokrotnie wiąże się z wyjazdem kilkadziesiąt kilometrów od rodzinnego domu. Nowe miejsce zamieszkania zawsze stanowi wyzwanie – człowiek szuka przyjaciół, stara się zadomowić na stancji lub w akademiku oraz w murach uczelni. To naturalna kolej rzeczy. Lecz wśród tych zasadniczych elementów życia w innym miejscu powinna się znaleźć i dbałość o sprawy zdrowia. W przypadku chorób sezonowych typu grypa lub angina musimy przecież udać się do lekarza. Kobiety powinny robić badania ginekologiczne. Zazwyczaj pojawia się pytanie: gdzie pójść? Jak znaleźć lekarza pierwszego kontaktu? Czy mogę się leczyć w innym mieście skoro jestem z... Studenci mają ułatwiony dostęp do opieki medycznej – fakt, iż studiują sprawia, że są ubezpieczeni,a co za tym idzie mogą bezpłatnie korzystać z porad lekarzy w wybranej placówce medycznej nie zważając na zameldowanie. Najlepszym rozwiązaniem dla osób kształcących się w wyższych uczelniach jest wybór placówki dla studentów. Przychodnia studencka to miejsce, gdzie każdy żak otrzyma fachową pomoc zarówno z zakresu biurokracji, która w tym przypadku jest minimalna, jak i pomoc medyczną. Załatwienie formalności nie zajmuje zatem dużo czasu. Posiadanie lekarza pierwszego kontaktu w mieście studiowania to bezpieczeństwo oraz wygoda dla młodych ludzi. Poza tym korzystanie z usług przychodni studenckich nie generuje wydatków finansowych.

Zdrowie młodych ludzi w Polsce nie napawa optymizmem, choć są osoby, które faktycznie radzą sobie z dolegliwościami korzystając z usług lekarzy. Statystyczny polski student nie przywiązuje większej wagi do spraw zdrowotnych, korzystając jedynie z porad stomatologa, a młode kobiety uczęszczają do ginekologa. Niestety cała reszta pozornie błahych schorzeń jest traktowana po macoszemu, na zasadzie: samo przejdzie. Jest to błędne podejście do chorób sezonowych, których powikłania mogą zagrażać życiu. Młodzi ludzie zapominają o badaniach, które należy wykonywać minimum raz na 2-3 lata. Podstawowa diagnostyka jest natomiast podstawą orzekania lekarskiego o zdrowiu. Mowa o takich badaniach, jak morfologia, która daje obraz kondycji naszego całego organizmu, badanie moczu, które pozwala ocenić pracę nerek i pęcherza moczowego. Lekarze przypominają także o schorzeniach, które dziedziczymy – ich kontrola oraz profilaktyka są bardzo istotne już w wieku młodzieńczym. Ich rola w dalszym życiu może mieć kolosalne znaczenie zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena