to z nas nie pamięta tego nerwowego pełnego dylematów okresu, gdy byliśmy przed lub świeżo po maturze i nie jednokrotnie nie wiedzieliśmy jaki uniwersytet, wydział i kierunek studiów wybrać? Taki wybór jest jedną z ważniejszych edukacyjnych decyzji w życiu. Nie zawsze są to wybory w stu procentach właściwe, ale na szczęście można to naprawić. Po to są właśnie studia podyplomowe, które pozwalają na rozwinięcie dotychczasowej fachowej wiedzy lub obranie całkiem nowej drogi zawodowej. 

Data dodania: 2023-12-06

Wyświetleń: 134

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Studia podyplomowe online dla nauczycieli. Jak wybrać kierunek dla nauczyciela i nie tylko?

Ze studiów takich chętnie korzystają nauczyciele, którzy w krótkim czasie zyskują uprawnienia do nauczania dodatkowego przedmiotu lub przedmiotów. Ta edukacyjna perspektywa jeszcze bardziej się obecnie otwiera dzięki trybowi nauczania online.

Dlaczego warto wybrać studia podyplomowe?

Jeśli chodzi o korzyści, które dają studia podyplomowe, w zasadzie lepiej by było zapytać retorycznie, dlaczego ich nie wybierać? Powody, dla których decydujemy się na zdobywanie kompetencji zawodowych i większej wiedzy mogą być najróżniejsze. To są przecież niejednokrotnie kwestie czysto ambicjonalne, ale w wielu sytuacjach zmusza nas do tego sytuacja zawodowa. Dobrze wybrany kierunek da nam możliwość realizacji kolejnych celów zawodowych.

Poza tym kluczowe znaczenie ma także nowoczesna forma studiowania, czyli nauka przez internet. To jeden z głównych atutów, dla których warto wybrać studia podyplomowe online. Studiując w tym trybie, oszczędzamy czas i pieniądze. Nie musimy dojeżdżać do innego miasta na zajęcia. Wystarczy usiąść przed monitorem. Ta forma nauczania z uwagi na obiektywne okoliczności zyskała ogromnie no popularności w okresie pandemii i popularność ta nie słabnie, a wręcz przeciwnie.

Do kogo skierowane są studia podyplomowe?

Z oferty studiów podyplomowych coraz chętniej korzystają nauczyciele zatrudnieni w szkołach podstawowych i średnich, Ale także wykonawcy innych zawodów. Podyplomowe studia prowadzone w trybie online są przede wszystkim skierowane do osób, które są świadome zmian zachodzących w systemie edukacji, ale także na ogólnie rozumianym współczesnym rynku pracy. Dynamiczne czasy wymagają niejednokrotnie błyskawicznego wręcz przekwalifikowania.

Atutem takich studiów jest duża przewaga nad szkoleniami i kursami. Świadectwo studiów podyplomowych to prestiż, ale także odpowiednie kompetencje, aby nauczać dodatkowego przedmiotu lub przedmiotów. Przykładem są studia w Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych, gdzie oferuje się sporo kierunków, a wszystkie zajęcia prowadzone są online.

Kwestią, której nie można zignorować, są także duże deficyty kadrowe sygnalizowane przez szkoły podstawowe i średnie. Dyrektorzy nie mają kogo zatrudniać. Jest to niejednokrotnie paradoksalnie spora szansa dla nauczycieli, którzy są gotowi wziąć na swoje barki więcej pracy, a jednocześnie rozwijać się zawodowo. Coraz częściej więc matematycy rozpoczynają studia na kierunku fizyka lub chemia, a poloniści na kierunkach takich jak historia lub filozofia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kierunek studiów podyplomowych online?

Pomimo tego, że studia takie najczęściej nie trwają zbyt długo, ponieważ zaledwie 2 semestry, warto zastanowić się dokładniej nad wyborem kierunku. Po co marnować cenny czas? Papierkiem lakmusowym, jeśli chodzi o racjonalny wybór, będzie zwrócenie uwagi na kilka kwestii. Przede wszystkim pracujący już nauczyciel lub przedstawiciel innego zawodu musi wiedzieć, co w kontekście dalszego rozwoju zawodowego, ale też prywatnego będzie najważniejsze.

Odpowiedzmy sobie na pytanie, w czym studia podyplomowe nam pomogą? Niemniej ważną kwestią będzie także to, jakie konkretnie uprawnienia zdobędziemy, kończąc konkretne kierunki. To ważne, aby sprawdzić przepisy, abyśmy nie byli rozczarowani. Przykładem mogą być studia psychologiczne. Coraz więcej pojawia się kierunków psychologicznych, ale, aby wykonywać zawód psychologa, niezbędne są do ukończenia kilkuletnie studia magisterskie.

Ważne więc, aby nie wprowadzać samego siebie w błąd. Warto też zadać sobie nieco filozoficzne pytanie - Co spowodowało, że muszę albo chcę zdobyć więcej wiedzy? Ta pozornie nieistotna refleksja jest jednak kluczowa, ponieważ zakotwiczona w naszej motywacji. A ta ostatnia przekładać się będzie na efektywność. W końcu wyniki i oceny będą lepsze, jeżeli będziemy zadowoleni z naszych decyzji i z samego studiowania.

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę na studiach podyplomowych?

Na to pytanie można by odpowiedzieć znaną maksymą – „Na naukę nigdy nie jest za późno”. Niestety proza życia jest taka, że jednak czasami może być za późno. W przypadku nauczycieli najczęściej mają oni świadomość konieczności nieustannego pogłębiania wiedzy, a więc kolejne etapy edukacyjne nie są żadnym problemem.

Bardzo często młodzi nauczyciele, którzy dopiero co uzyskali licencjat i pracują już w szkole, ale jednocześnie studiują na studiach uzupełniających magisterskich, decydują się właśnie dodatkowo na studia podyplomowe online. To jedna z najlepszych decyzji, ponieważ nauczyciel taki jest bardziej konkurencyjny na rynku pracy w oświacie, ale niejednokrotnie potem również w całkiem innych branżach.

Naturalnie „podyplomówki” cieszą się wzięciem również w przypadku nauczycieli z wieloletnim stażem. Doświadczona kadra wie, że musi doganiać młodszych nauczycieli, często bardziej ambitnych. A dodatkowe uprawnienia szczególnie mogą być przydatne, jeśli są związane z kierunkami z zakresu pedagogiki specjalnej. W tym obszarze potrzeby są naglące i rosnące. Przyszłościowe kierunki w tym obszarze to oligofrenopedagogika lub pedagogika opiekuńczo-wychowawcza.

Najczęściej to, jaki kierunek studiów wybierzemy, będzie wypadkową potrzeb konkretnej placówki dydaktycznej i naszych aspiracji nauczycielskich.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena