Studia podyplomowe stają się coraz bardziej popularne. Często osoby z tytułem licencjata, zwłaszcza uzyskanym w trybie niestacjonarnym, decydują się na tzw. „podyplomówkę” zamiast kontynuować naukę na studiach magisterskich. Czy warto iść na studia podyplomowe i co możemy dzięki nim zyskać?

Data dodania: 2015-09-08

Wyświetleń: 1832

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzisiejszy rynek pracy wymaga od pracownika ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Wiele osób pracuje w dziedzinach, w których ciągły rozwój jest konieczny dla utrzymania się na danym stanowisku – stąd coraz większa popularność studiów podyplomowych. A jakie inne zalety mają tego typu studia?

Pogłębienie i ugruntowanie wiedzy specjalistycznej

Studia licencjackie i magisterskie dają nam wiedzę ogólną, akademicką. Często jednak brakuje na nich zastosowania tej wiedzy w praktyce, nauki wykorzystywania zdobytych wiadomości w codziennej pracy. Tę lukę uzupełniają właśnie studia podyplomowe, przekazując informacje praktyczne i ucząc słuchaczy na praktycznych przykładach. Większość wykładowców to nie tylko teoretycy, ale też praktycy, stąd przekazywana przez nich wiedza jest szczególnie cenna dla osób pracujących w zawodzie.

Otwiera nam drogę do awansu

Bardzo często, by wejść o kolejny szczebel wyżej w naszej firmie, pracodawca wymaga od nas zaświadczenia o naszych umiejętnościach i takim właśnie poświadczeniem są studia podyplomowe. Poza staraniem się o lepsze stanowisko, tego typu studia pomogą nam też podczas poszukiwania nowej pracy.

Pozwala zmienić lub zawęzić ścieżkę zawodową

Czasem podczas studiów okazuje się, że wybrany przez nas kierunek niekoniecznie pokrywa się z naszymi wyobrażeniami bądź też praca, jaką wykonujemy, nie sprawia nam satysfakcji. Studia podyplomowe pozwalają nam się przebranżowić lub pokierować nasze życie zawodowe w taki sposób, by sprawiało nam większą satysfakcję lub ułatwiło poszukiwanie pracy. Dobrym przykładem jest tutaj psychoonkologia, którą można studiować m.in. na Akademii Ignatianum w Krakowie – skierowane do personelu oddziałów onkologicznych i psychologów. Osoby kończące ten kierunek są obecnie bardzo poszukiwane na rynku pracy.

Cenne kontakty

W studiach podyplomowych uczestniczą zwykle osoby, które już pracują w branży – można więc zawiązać znajomości, które zaowocują wzajemną współpracą lub otworzeniem nowego biznesu. Ponadto klimat tego typu studiów i sposób, w jaki wykładowcy zwracają się do swoich słuchaczy pomaga w kontaktach ze współuczestnikami – większość osób jest otwarta i chętnie wymienia się doświadczeniami i własnymi spostrzeżeniami.

Studia podyplomowe to istotny wkład w nasze życie zawodowe oraz rozwój osobisty. Ważne jednak, by wybierać je świadomie i celowo, planując dokładnie swoją karierę – rozpoczęcie studiów tylko dlatego, że wszyscy tak robią bądź dla samego „papierka” mija się z celem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena