W ramach studiów psychologicznych studenci zobowiązani są do zrealizowania praktyk. To doskonała okazja zarówno do uzupełnienia swej wiedzy w niejednym obszarze, jak i przyjrzenia się pracy specjalistów – psychologów czy psychoterapeutów. Zdecydowanie warto uczestniczyć w praktykach psychologicznych, gdyż dzięki nim możemy zdobyć cenne umiejętności, które przydadzą się podczas wykonywania zawodu w przyszłości. W tym artykule podpowiadamy, gdzie warto zrobić praktyki psychologiczne.

Data dodania: 2023-04-21

Wyświetleń: 154

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Praktyki psychologiczne - gdzie warto je zrobić?

Praktyki psychologiczne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając praktyki psychologiczne, zdecydowanie warto dokładnie przeanalizować każdą ofertę. Powinna być ona dopasowana do naszych zainteresowań oraz oczekiwań. Na co warto zwrócić uwagę?

Zakres obowiązków

Jedną z kluczowych kwestii jest zakres obowiązków, jakie zostaną nam powierzone w trakcie realizacji praktyk psychologicznych. Warto wybierać te, które pozwolą nam zdobyć cenną wiedzę oraz umiejętności.

Plan praktyk

Plan praktyk psychologicznych powinien być sporządzony na dość szczegółowym poziomie. Umożliwia on sprawdzenie, czy organizatorzy praktyk przemyśleli wszystkie kluczowe aspekty.

Forma praktyk

Praktyki psychologiczne powinny być podzielone na część teoretyczną i praktyczną – case studies i ćwiczenia. Taka organizacja spotkań pozwala na zdobycie wiedzy teoretycznej, omówienie metod działania i narzędzi diagnostycznych, aby następnie przećwiczyć ich implikację w praktyce.

Opiekun praktyk i inni prowadzący

Warto wybierać praktyki psychologiczne realizowane przez kompetentny zespół psychologów i psychoterapeutów. Wskazane jest poszukanie informacji zarówno o opiekunie praktyk, jak również osobach prowadzących spotkania.

Gdzie warto zrobić praktyki psychologiczne?

Pomoc w odnalezieniu miejsca do realizacji praktyk psychologicznych można uzyskać m.in. w Akademickim Biurze Karier na uczelni. Zdecydowanie warto sprawdzić propozycje praktyk zamieszczonych na jego stronie internetowej lub udać się bezpośrednio do niego. Można również przeglądać propozycje różnych ośrodków. Sprawdź ofertę praktyk realizowanych we współpracy z Centrum Pomocy Psychologicznej we Wrocławiu: https://www.psychostart.pl/.

Co oferują praktyki psychologiczne?

Zanim rozpoczniemy karierę psychologa, niezbędne jest spełnienie określonych wymagań. Aby zostać wpisanym na regionalną listę psychologów, a tym samym zyskać prawo do wykonywania zawodu psychologa, konieczne jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku psychologia – a do tego konieczna jest realizacja praktyk psychologicznych. Warto je zrobić jednak nie tylko z uwagi na wymagania uczelni!

Zaznajomienie z obowiązkami

Praktyki psychologiczne pozwalają nam zaznajomić się z realiami codziennej pracy psychologa – chociaż możemy czytać artykuły lub słuchać opowieści o doświadczeniach specjalistów, nie zastąpi to samodzielnej obserwacji ich poczynań. Dzięki takiemu doświadczeniu możemy spojrzeć na zawód psychologa z innej perspektywy oraz poznać obowiązki realizowane na danym stanowisku. Co więcej, praktyki psychologiczne umożliwiają nam zdobyć praktyczne umiejętności! Studia nierzadko skupiają się na aspektach teoretycznych, a podczas praktyk możemy zweryfikować zdobytą podczas nich wiedzę.

Warto także wspomnieć, że praktyki psychologiczne mogą nam wskazać kierunek naszego rozwoju. W ich trakcie możemy lepiej zapoznać się z naszymi mocnymi oraz słabymi stronami. Dzięki nim będziemy wiedzieli, nad czym powinniśmy w szczególności popracować.

Zdobycie nowej wiedzy

W trakcie praktyk psychologicznych możemy spotkać praktyków z wieloletnim doświadczeniem. Obserwując ich codzienną pracę, możemy zgłębiać tajniki zawodu psychologa, zdobywać nową wiedzę w określonym obszarach. Warto także wspomnieć, że specjaliści ci mogą podzielić się z nami swymi doświadczeniami, zaoferować cenne rady, jak i odpowiedzieć na nurtujące nas pytania.

Wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce

Dzięki praktykom psychologicznym możemy wykorzystać zdobytą przez nas wiedzę teoretyczną w praktyce. Pozwala to na znacznie efektywniejsze przyswojenie informacji, jak i udoskonalić pewne umiejętności. To wdrożenie do wykonywania zawodu, pozwalające nam się rozwinąć.

Poznanie osób, z którymi dzielimy pasję

Chociaż praktyki psychologiczne warto realizować przede wszystkim z uwagi na zdobywaną wiedzę i umiejętności, nie można zapomnieć o innej ważnej kwestii: nawiązywaniu nowych kontaktów. Podczas praktyk możemy poznać osoby, z którymi dzielimy zainteresowanie psychologią. Niektóre znajomości mogą przetrwać lata, dzięki czemu zyskamy osoby, z którymi będziemy mogli wymieniać się swymi doświadczeniami, kiedy już rozpoczniemy pracę w zawodzie psychologa

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena