Studenckie życie w Krakowie zaczyna się często jeszcze przed rokiem akademickim. Poszukiwanie mieszkania warto natomiast zacząć w miarę możliwości nawet parę miesięcy wcześniej. Chyba że zamierzasz mieszkać w akademiku?

Data dodania: 2021-06-25

Wyświetleń: 734

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Akademik w Krakowie – kiedy i jak szukać mieszkania dla studenta?

Na początek: akademik. Co musisz wiedzieć?

Każda uczelnia ma swoje własne zasady przyznawania miejsc w akademikach i terminarze z tym związane. O tym, że miejsce zostanie przyznane, dowiesz się w miarę szybko, natomiast przydział pokoju odbędzie się zwykle dopiero w dniu zakwaterowania. Do tej chwili możesz wiedzieć na przykład to, z iloma osobami będziesz dzielić pokój (aczkolwiek to wcale nie jest pewne i zależy nie tylko od uczelni, ale konkretnego akademika).

To jasne, że akademik w Krakowie będzie tańszy od wynajmu mieszkania, ale to nie będą różnice tak imponujące, jak jeszcze z dziesięć lat temu. Po drugie – pod względem komfortu taki wybór też często pozostawia wiele do życzenia. Poziom utrzymania akademików jest naprawdę bardzo różny, a o obsłudze technicznej wielu z nich nie da się powiedzieć dobrego słowa.

Czy alternatywą są mieszkania?

Jeśli miejsce w akademiku w Krakowie Ci się nie należy albo uznasz, że masz jednak większe oczekiwania co do standardu, to musisz zacząć działać szybko, bo przed Tobą sporo pracy. Poszukiwania mieszkania dla studenta w Krakowie będą trwały długo, ponieważ ofert jest sporo, ale wiele z nich jest nie do końca uczciwych albo na miejscu okazuje się, że dane mieszkanie już zostało wynajęte. No cóż – nawet jeśli jedziesz na studia z drugiego końca Polski, to niestety nie możesz liczyć na to, że wynajmujący da Ci znać, że oferta nie jest już aktualna.

Szczerze mówiąc, mieszkania w Krakowie nie zawsze są alternatywą dla akademika. Te w centrum często są w kiepskim stanie, więc warunki nie będą szczególnie dobre, za to cena może być wysoka. Z kolei te mieszkania, które są tańsze, będą położone w kiepskim miejscu.

Zostaje jeszcze prywatny akademik!

Wolne miejsca w akademikach w Krakowie są zwykle bardzo długo – często w dowolnym momencie roku akademickiego. Gdzie tu haczyk? W tym, że chodzi o akademiki najniższego standardu, nieremontowane od tak dawna, że nikt nie pamięta dokładnie od kiedy.

Jeśli chcesz mieszkać komfortowo i znać ceny z góry, to zostaje jeszcze jedna ciekawa opcja: prywatny akademik. Na przykład w ofercie https://unibase.pl/ masz pokoje 1-, 2- i 3-osobowe do wynajęcia za 750-1500 złotych. Czy to dużo? Na pewno to kwota bliższa czynszowi za mieszkanie niż opłacie za akademik, ale i standard jest dużo wyższy. Zadbany, ciepły budynek ze sprawną instalacją, dobra lokalizacja, niezłe warunki i do nauki, i do wypoczynku.

Ile czasu i pieniędzy potrzeba na znalezienie mieszkania w Krakowie?

Jeśli chodzi o czas, to bywa z tym różnie. Generalnie trzeba się zabrać za poszukiwania parę miesięcy wcześniej, co ma pewne wady. O ile bowiem miejsce w akademiku będzie na Ciebie czekało, to nie masz pewności, że podobnie postąpią właściciele mieszkań na wynajem. Może nie są to często sytuacje, ale zdarza się, że najemcy zostają na lodzie.

Co zaś tyczy się cen – w akademikach sprawa jest prosta, bo tutaj cenniki są dostępne z góry, reguły są znane, no i w grę wchodzą stosunkowo niewysokie kwoty. W przypadku mieszkań sprawa się komplikuje, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę konieczność wpłaty kaucji. Niektórzy wynajmujący w swojej pazerności chcą, żeby była to trzykrotność miesięcznego czynszu. Nasz rada? Nie brnij w to. Nawet w świetnie wyposażonym mieszkaniu nie powinno to być więcej niż czynsz ×2, ale po prawdzie to czynsz ×1 to uczciwa oferta.

Niektórzy wynajmujący będą też oczekiwali wpłaty z góry za dłuższy okres. To też nie powinno w ogóle wchodzić w grę. Tego rodzaju problemy to zresztą jeden z  głównych powodów, dla których rozsądnym wyjściem będzie na początku zahaczyć się w akademiku: uczelnianym albo prywatnym, a ewentualnie dopiero później szukać sobie pokoju albo mieszkania na wynajem. Z drugiej strony – w prywatnym akademiku zapłacisz mniej za porównywalny standard, więc może się okazać, że takie poszukiwania będą zupełnie bezcelowe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena