Przez lata utarł się stereotyp, że po maturze humaniści powinni wybrać uniwersytet, a absolwenci klas matematyczno-fizycznych lub technikum, politechnikę. Niekoniecznie! 

Data dodania: 2017-04-14

Wyświetleń: 1429

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Studia inżynierskie dla humanistów

Wraz z rozwojem gospodarki i dostosowaniem oferty szkół wyższych do zapotrzebowania na rynku pracy, pojawiły się kierunki studiów inżynierskich, na których poradzą sobie nie tylko wielbiciele matematyki i fizyki. W najnowszym tekście prezentujemy studia inżynierskie dla humanistów.

Ochrona środowiska

Zawsze pasjonowała Cię otaczająca przyroda? A może starasz się promować zasady ekologii? Jeśli tak, to powinieneś pomyśleć nad ochroną środowiska. W ciągu 7 semestrów dowiesz się wszystkiego na temat wpływu człowieka na środowisko, a także nauczysz się diagnozować jego kondycję. A wszystko dzięki takim przedmiotom jak gleboznawstwo, geologia, meteorologia, klimatologia, prawo w ochronie środowiska oraz architektura krajobrazu. Gdzie znajdziesz pracę po obronie? Wyjść jest co najmniej kilka. Absolwenci mogą aplikować na stanowiska w instytucjach odpowiedzialnych za jakość środowiska, np. w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz starać się o przyjęcie do organizacji ekologicznych, firm konsultingowych, wydziałów rządowych i samorządowych, które zajmują się przyrodą.

Informatyka

Studia inżynierskie na kierunku informatyka cieszą się sporym zainteresowaniem humanistów. Zastanawiasz się dlaczego? Przede wszystkim ze względu na duże zapotrzebowanie na informatyków i różne drogi rozwoju, które oferują te studia. Po dyplomie, w zależności od specjalności którą wybierzesz, możesz starać się o pracę na stanowisku programisty, grafika, twórcy wizualizacji, projektanta gier komputerowych i interfejsów, architekta aplikacji, projektanta komponentów aplikacyjnych, konsultanta zajmującego się sprzedażą internetową i twórcy stron www. Dużym atutem są też zarobki – już po studiach możesz zarabiać przynajmniej 3000 zł. Dla porównania, posiadacze dyplomów kierunków pedagogicznych czy filologicznych, na początku kariery zawodowej, zarabiają o połowę mniej.

Zarządzanie i inżynieria produkcji

W przyszłości widzisz się na czele zespołu? Wielokrotnie słyszałeś, że nadawałbyś się na menadżera? Spróbuj z zarządzaniem i inżynierią produkcji. Dzięki temu kierunkowi zyskasz kompetencje, pozwalające Ci w przyszłości profesjonalnie zajmować się planowaniem i rozwojem przedsiębiorstwa, optymalizacją kosztów produkcji oraz jej sterowaniem, systemami produkcyjnymi oraz współpracą z firmami o zasięgu krajowym i międzynarodowym. W czasie nauki mogą pojawić się przedmioty fizyczne lub chemiczne, ale dominują głównie te z zakresu ekonomii – marketing, mikro- i makroekonomia, finanse i rachunkowość, prawo gospodarcze i zarządzanie jakością.

Licencja: Creative Commons