Banki wystrzegają się nowych spółek z powodów zbyt wysokiego ryzyka upadłości tego przedsiębiorstwa, czyli braku możliwości spłacenia kredytu.
Z tego powodu większość banków oferuje swoje oferty spółkom wieloletnim, których sposób funkcjonowania na rynku został już ustabilizowany.
Nawet bardzo dobrze funkcjonujące i osiągające wysokie zyski przedsiębiorstwa chętnie sięgają po kredyty bankowe.
Kredyt dla firm to doskonały sposób na pozyskanie w miarę taniego kapitału. Jak się okazuje kapitał obcy jest znacznie tańszy od kapitału własnego, emisja akcji okazuje się często zbyt droga... Dzięki kapitałowi obcemu przedsiębiorcy, w sytuacji dobrej kondycji finansowej, mogą korzystać z dźwigni finansowej.
Największym zainteresowaniem cieszy się zazwyczaj kredyt inwestycyjny dla firm. Może być on przeznaczony m.in. na wymianę linii produkcyjnej, unowocześnienie technologii, zakup programów komputerowych lub też rozbudowę i unowocześnienie parku maszyn.
Od 1 października jeden z polskich banków podpisał umowę z Inwestycyjnym Funduszem Europejskim dotyczącą udzielania poręczeń przy zaciąganiu kredytu dla firm. Dzięki takiemu rozwiązaniu bank ten stał się najbardziej innowacyjnym bankiem, oferującym szerokie usługi dla firm z wykorzystaniem kapitałów UE. Poręczenie pozwoli pozyskać przedsiębiorcom kredyty inwestycyjne na preferencyjnych warunkach, czyli zdecydowanie tańsze oraz z niższym wkładem własnym.
Kolejnym bardzo dobrym sposobem na pozyskanie przez firmę niezbędnego wyposażenia jest leasing.