Leasing samochodowy cieszy się dużą popularnością z uwagi na mocno elastyczną ofertę. Pozwala bowiem na dostosowanie wysokości miesięcznych rat m.in. w zależności od wartości wykupu. Co trzeba o nim wiedzieć, aby wybrać korzystną formę finansowania – taką, która będzie dopasowana do oczekiwań?

Data dodania: 2019-12-17

Wyświetleń: 868

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wykup auta w leasingu. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć

Zgodnie z istotą leasingu operacyjnego (ten rodzaj wybierany jest najczęściej), leasingobiorca może, ale nie musi dokonać wykupu pojazdu. Dochodzi do tego na zakończenie umowy, po opłaceniu ostatniej raty. To, czy taka transakcja będzie opłacalna, zależy od kilku czynników.

Wykup w leasingu samochodowym – na czym polega?

W przypadku leasingu samochodowego właścicielem auta cały czas pozostaje firma leasingowa. Istnieje jednak możliwość przeniesienia prawa własności na leasingobiorcę – dopiero po zakończeniu umowy. Odbywa się to na zasadzie wykupu, który polega na uiszczeniu opłaty w wysokości odpowiadającej procentowej wartości użytkowanego samochodu.

Jak wygląda wykup w przypadku leasingu firmowego?

O ile wykup samochodu w leasingu konsumenckim jest oczywisty, o tyle nieco bardziej skomplikowany jest wykup auta wykorzystywanego na cele firmowe. W tym przypadku przedsiębiorca może wybrać jeden z dwóch wariantów:

  • wykup pojazdu na działalność

Wykup na firmę niesie za sobą wiele korzyści, m.in. możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu kwoty wykupu, możliwość odliczenia VAT od wykupu, możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodu wszystkich wydatków związanych z eksploatacją auta (75% wydatków w przypadku pojazdów osobowych użytkowanych w trybie mieszanym).

  • wykup prywatny

Oznacza to, że samochód przechodzi na własność osoby prywatnej – bez wprowadzania go do majątku firmy. Takie rozwiązanie ma sporą przewagę w kontekście późniejszej odsprzedaży pojazdu – nie zachodzi tutaj obowiązek opodatkowania transakcji podatkiem dochodowym oraz nie ma obowiązku naliczania VAT. Trzeba jednak odczekać 6 miesięcy od zakończenia umowy leasingowej.

Wykup bez ponoszenia kosztów własnych? To możliwe…

Nie zawsze wykup będzie wiązał się z koniecznością zaangażowania własnych środków finansowych. Przykładem jest Leasing SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w Toyota Leasing. Jego istotą jest możliwość dokonania wykupu ze środków pochodzących ze sprzedaży pojazdu dealerowi. Pozwala to na uiszczenie ostatniej raty i dokonanie wpłaty własnej kolejnego leasingu. Dzięki temu leasingobiorca ma szansę na użytkowanie nowego samochodu – bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów własnych.

Tego rodzaju leasing samochodowy ma znacznie więcej zalet. Wśród nich wymienić można:

  • miesięczne raty niższe nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu ze standardową ofertą – wysokość obliczana jest na podstawie ceny pojazdu pomniejszonej o wysokość opłaty wstępnej i kwotę wykupu,
  • wymianę auta po 3-4 latach użytkowania,
  • pełną przewidywalność kosztów.

Jeżeli więc nie chcesz zastanawiać się nad wartością wykupu, postaw na nowoczesny leasing z wysoką wartością rezydualną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena