Wielu polskich przedsiębiorców korzysta z leasingu, bo niemal zawsze jest to bardziej opłacalne niż kupienie samochodu lub maszyn za gotówkę albo na kredyt.

Data dodania: 2018-05-31

Wyświetleń: 969

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uwaga! Kilka lat temu pojawił się leasing konsumencki, dzięki któremu także osoby prywatne mogą sfinansować zakup samochodu nowego lub używanego.
 

Jakie są zasady i korzyści umów leasingowych?


Najprościej rzecz ujmując, leasing to użyczenie danej rzeczy przez leasingodawcę. Według przepisów jest to tzw. umowa nazwana, która polega na odpłatnym użytkowaniu przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę w określonym czasie i na określonych warunkach.

Uwaga! W zamian za możliwość korzystania z leasingu samochodu albo maszyn co miesiąc płacisz raty, a gdy umowa dobiegnie końca, masz możliwość wykupienia leasingowanej rzeczy i dopiero wówczas stajesz się je właścicielem.
 

Zalety umowy leasingowej


To niski wkład własny i oprocentowanie, możliwość uzyskania leasingu już od pierwszego dnia działalności oraz korzystanie z atrakcyjnych produktów dodatkowych, takich jak ubezpieczenia czy karty paliwowe.

Uwaga! Bardzo istotne są też korzyści podatkowe, bo rata leasingowa zmniejsza podstawę opodatkowania. Zgodnie z przepisami jest kosztem uzyskania przychodu. Do kosztów można zaliczyć także odsetki oraz jednorazowo opłatę wstępną (w dniu jej poniesienia). Osoba, która wybrała leasing, nie zmniejsza swojej zdolności kredytowej.
 

Wady umowy leasingowej


Oczywiście leasing ma też swoje wady. To firma leasingowa pozostaje właścicielem leasingowanego przedmiotu (np. samochodu).

Uwaga! Nie będziesz więc mógł sprzedać leasingowanego auta bez zgody leasingodawcy. Nie będziesz mógł cokolwiek w nim zmieniać, oddawać go do używania osobom trzecim (np. komuś z rodziny) czy też ustanawiać na nim zabezpieczenia. Leasingodawca może również narzucać, kiedy i w jakim serwisie masz dokonywać napraw samochodu.
 

Co można wziąć w leasing?


Najczęściej brane są samochody - większość przedsiębiorców pozyskuje firmowe auto w ten sposób. Podobnie jak w przypadku innych rzeczy ruchomych stosowany jest tu tzw. leasing operacyjny. W przypadku samochodu przy podpisaniu umowy leasingowej będziesz musiał wpłacić ok. 20% jego wartości.

Uwaga! Umowa musi być podpisana na co najmniej 24-miesiace. Rozwiązanie umowy leasingowej przed minimalnym okresem oznacza konieczność wykupu leasingowanego samochodu po cenie rynkowej. Z drugiej strony po zakończeniu umowy będziesz mógł wykupić samochód na własność - za ustaloną wcześniej, zazwyczaj niewielką kwotę (np. 1% wartości auta).
 

Samochód w leasingu czy na kredyt?


W zasadzie oferta leasingowa dla osób prywatnych ogranicza się do samochodów, a taka forma finansowania ma te przewagę nad kredytem bankowym, ze wymagana jest mniejsza liczba dokumentów i są prostsze procedury - zawarcie umowy leasingowej trwa o wiele krócej, niż kupowanie samochodu na kredyt.

Uwaga! Warto tutaj dodać, że firmy leasingowe zwykle mniej rygorystycznie niż banki podchodzą do oceny zdolności kredytowej.

Niezależnie od tego czy jesteś osoba prywatywną, czy prowadzisz własna działalność gospodarczą, przed  podpisaniem umowy leasingu samochodowego sprawdź:
 

  • ile wynoszą opłaty leasingowe i czy jest możliwość ich zmiany;
  • czy istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia umowy leasingu;
  • czy istnieje możliwość skorzystania z ubezpieczenia spoza pakietu leasingodawcy (a jeśli tak, ile taka zgoda kosztuje);
  • jakie są dodatkowe koszty i kary, np. za nieterminową wpłatę raty. 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena