Leasing jest jedną z najczęściej wybieranych form finansowania przez przedsiębiorców. Duża elastyczność oraz możliwość zoptymalizowania podatków – oto, co przemawia za tym wyborem. Na opłacalność danej oferty wpływ ma nie tylko wysokość miesięcznej raty, ale i okres finansowania. Sprawdź, ile wynosi maksymalny okres leasingu.

Data dodania: 2021-07-29

Wyświetleń: 640

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ile może trwać umowa leasingowa?

Leasing to doskonały sposób na to, aby zbudować lub rozszerzyć flotę pojazdów firmowych bez konieczności angażowania dużego kapitału własnego. Opłacalność takiego rozwiązania zależy jednak od wielu czynników, wśród których sporą rolę odgrywa czas trwania umowy leasingowej. Chociaż wydłużenie okresu finansowania przyczynia się do zmniejszenia wysokości rat, nie zawsze jest to korzystne. Dlatego – nawet jeśli dowiesz się, ile wynosi maksymalny okres leasingu – musisz sprawdzić, czy będzie to dla ciebie opłacalne.

Jaki jest minimalny czas trwania umowy leasingowej?

Przyjmuje się, że leasing operacyjny (ten rodzaj jest najczęściej wybierany przez przedsiębiorców) nie może trwać krócej niż 40% normatywnego czasu amortyzacji finansowanego przedmiotu. W przypadku leasingu samochodowego, gdzie stawka amortyzacji wynosi 20%, umowa musi być zawarta na co najmniej 2 lata.

Oczywiście istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia umowy. Trzeba jednak liczyć się z konsekwencjami. Urząd skarbowy może zażądać usunięcia z kosztów uzyskania przychodu rat leasingowych i zapłaty należnego podatku (wraz z odsetkami).

Maksymalny okres leasingu – ile wynosi?

Jeśli chodzi o maksymalny okres leasingu, wynosi on zwykle 5 lat. Warto mieć świadomość, że wiele zależy od indywidualnej oferty konkretnej firmy leasingowej. Czas trwania finansowania może zostać wydłużony – nawet do 7 lat. 

Długi okres finansowania – wady i zalety

Wielu przedsiębiorców w wydłużeniu okresu finansowania widzi możliwość obniżenia wysokości miesięcznej raty, przy utrzymaniu niskiej opłaty wstępnej oraz niskiego wykupu.

Trzeba jednak mieć świadomość, że istnieją też pewne minusy korzystania z maksymalnego okresu leasingu. Zalicza się do nich m.in.:

  • konieczność wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego OC i AC w pełnym zakresie,
  • dokonywanie przeglądów okresowych w autoryzowanych serwisach.

Dla przedsiębiorcy oznacza to wzrost wydatków, ponieważ wszelkie takie „dodatki” sporo kosztują.

Ponadto warto wiedzieć, że wydłużenie okresu finansowania przełoży się na zwiększenie całkowitej kwoty do zapłaty. Firma leasingowa będzie doliczać do rat odsetki – zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Krótki leasing z niską ratą – to możliwe?

Okazuje się, że leasing zapewniający krótki okres finansowania przy utrzymaniu niskiej miesięcznej raty jest możliwy. Za przykład może posłużyć Leasing KINTO One dostępny w ofercie Toyota Leasing, którego wyróżnikami są:

  • niska miesięczna rata,
  • wkład własny już od 0%,
  • okres finansowania wynoszący 3-4 lata,
  • możliwość wymiany pojazdu na nowy bez konieczności angażowania środków własnych.

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoi pracownicy będą użytkować samochody na gwarancji producenta, warto zdecydować się na leasing z opcją cyklicznej wymiany auta. Pozwoli to na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa, a jednocześnie nie będzie dotkliwe dla firmowych finansów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena