Wynajem długoterminowy oraz leasing to instrumenty, które stosowane są w tym samym celu, ale dzieli je sporo różnic. Które z nich warto wybrać?

Data dodania: 2020-12-01

Wyświetleń: 689

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wynajem długoterminowy czy leasing? Porównujemy oba rozwiązania

Sfinansowanie auta firmowego oznacza często sporo problemów. Cena nowego pojazdu przekracza zwykle możliwości budżetu przedsiębiorstwa. Podobnie jest w przypadku samochodu z rynku wtórnego, który zazwyczaj wymaga dodatkowych nakładów i oferuje statystycznie krótszy czas eksploatacji. Dlatego wielu przedsiębiorców sięga po rozwiązania pozwalające na spłatę w miesięcznych ratach. Wśród nich są wynajem długoterminowy oraz leasing. Która z tych opcji będzie w danym przypadku korzystniejsza?

Wynajem długoterminowy czy leasing? Wygoda

Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada wynajem długoterminowy. Decydując się na taką usługę, przedsiębiorca nie musi martwić się serwisowaniem auta, wymianą opon na letnie lub zimowe czy regularnymi przeglądami. Zazwyczaj są one wliczone w koszt najmu. To oznacza nie tylko spore ułatwienie, ale też minimalizację ryzyka, że któraś z ważnych spraw nie byłaby załatwiona przez roztargnienie lub nawał prac.

W przypadku leasingu, leasingobiorca dysponuje samochodem właściwie tak, jakby był on jego własnością. Ma to zarówno dobre, jak i złe strony. Może on wprawdzie poddać auto modyfikacjom, ale powinien też pamiętać o badaniach okresowych, zmianie ogumienia i samodzielnie zadbać o naprawę usterek.

Leasing vs wynajem długoterminowy. Miesięczne koszty

Tu sytuacja nie jest jednoznaczna. Decydując się na leasing będziemy spłacać niższą ratę, ale w ogólnym rozrachunku oszczędności mogą okazać się nieistotne lub nawet pozorne. Pierwsza kwestia to wkład własny, o którym więcej opowiemy w kolejnej części artykułu. Do tego doliczyć należy jeszcze koszty ubezpieczenia serwisowania i przeglądów. W ich finansowaniu pomocne może okazać się ubezpieczenie wliczone w ratę, które jednak jeszcze bardziej zwiększa jej wysokość.

W przypadku wynajmu długoterminowego rata jest nieco wyższa, ale obejmuje także szereg usług dodatkowych – w tym ubezpieczenie auta. Oznacza też oszczędność czasu przedsiębiorcy lub menedżera floty, który nie musi zajmować się naprawami i serwisowaniem. Koszty eksploatacji sprowadzają się więc do miesięcznej raty oraz tankowania.

Wynajem długoterminowy czy leasing? Wpłata wstępna

Jeśli chodzi o wpłatę wstępną, w przypadku leasingu może ona wynieść nawet 20 procent wartości auta. W większości ofert rozpoczyna się od 10 procent, a tylko nieliczni leasingodawcy mają oferty z wpłatą inicjalną na poziomie jednego lub kilku procent. Dla niewielkiej, dopiero rozpoczynającej działalność lub stojącej w obliczu sporych inwestycji firmy oznacza to spory wydatek – zwłaszcza, jeśli chodzi nie jeden samochód, a całą flotę.

W takich sytuacjach warto wybrać wynajem długoterminowy. W Warszawie i innych dużych miastach spora część wypożyczalni nie pobiera żadnej opłaty wstępnej – jedynie kaucję. Ta jednak jest po zakończeniu umowy zwracana – o ile samochód zwracamy w odpowiednim stanie – więc w mniejszym stopniu wpływa na budżet. Wiele firm oferuje ponadto wynajem bez konieczności wpłacania kaucji.

Wynajem długoterminowy a leasing. Wykup samochodu

Argumentem za wyborem leasingu jest możliwość wykupienia auta za symboliczną kwotę, nieprzekraczającą zwykle kilku procent jego wartości. Problem jednak w tym, że po kilku latach trwania umowy nasze potrzeby mogą się diametralnie zmienić. Perspektywa wymiany samochodu na nowocześniejszy lub wyposażony w sprawniejszy silnik może też okazać kusząca z uwagi na zmniejszone zużycie paliwa. To z kolei przemawia za wynajmem długoterminowym.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena