Jedni są im przeciwni, inni nie wyobrażają sobie, żeby mieli bez nich startować ze swoim życiem. O kredytach można wyrazić skrajnie przeciwstawne opinie, ale trzeba przyznać, że gdyby nie one, to spora część społeczeństwa mogłaby jedynie pomarzyć o swoim domu, mieszkaniu, czy firmie.

Data dodania: 2023-08-03

Wyświetleń: 83

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kredyt 2% – Czy czeka nas rewolucja na rynku kredytów?

W ostatnim czasie raty kredytów przypominały bardziej gry losowe w Hellspin niż to, jak każdy wyobraża sobie spłacanie kredytu. Najpierw ogromne obniżki stóp procentowych, żeby następnie odbić się do rekordowo wysokich, które średnio 2-krotnie podwyższyły miesięczne raty.

Rząd zdecydował się interweniować. Najpierw wprowadzono Wakacje Kredytowe, później zapowiedziano zniesienie VIBOR, a aktualnie wprowadzany jest program „Bezpieczny Kredyt 2%”. O co chodzi z tym kredytem, czy rzeczywiście jest taki dobry i dlaczego eksperci krytykują ten pomysł?

Bezpieczny Kredyt nie dla każdego

Program ma na celu zwiększyć możliwość zakupu swojego lokum przez młodszą część społeczeństwa. W związku ze znacznym wzrostem stóp procentowych, a co za tym idzie – rat kredytu, zdolność kredytowa Polaków spadła praktycznie o połowę. Dlatego otrzymanie kredytu na kilkaset tysięcy złotych, które są niezbędne do zakupu i przygotowania mieszkania lub dokończenia budowy domu, dla większości jest niemożliwe. Program Bezpieczny Kredyt ma wyeliminować ten problem.

Osoby, które mogą ubiegać się o wzięcie udziału w programie, muszą spełnić dwa podstawowe warunki:

  • wnioskodawca nie może mieć więcej niż 45 lat,
  • wnioskodawca nie może mieć własnego mieszkania, domu lub minimum 50% udziałów w takiej nieruchomości.

Jeżeli ktoś się kwalifikuje i chce zaciągnąć kredyt, to powinien skorzystać z tej okazji, bo to z pewnością najlepsza oferta na rynku.

Czego można oczekiwać po programie Bezpieczny kredyt 2%?

Żeby w pełni zrozumieć istotę tego kredytu, warto nakreślić, czym on właściwie jest i czego można się po nim spodziewać. 

Maksymalna kwota kredytu, jaki można otrzymać dla standardowego małżeństwa z co najmniej jednym dzieckiem, to około 500-600 tysięcy złotych. Czas spłaty kredytu wynosi minimum 15 lat (180 rat). Można je przeznaczyć na zakup mieszkania lub dokończenie budowy domu (po zainwestowaniu minimum 200 tysięcy złotych). W tym drugim przypadku kredyt wyniesie 100 lub 150 tysięcy złotych. Maksymalny wkład własny w inwestycję to 200 tysięcy złotych. Stopa procentowa jest stała i ustalana na 60 miesięcy do przodu, pozostając niezmienną przez 120 miesięcy spłaty kredytu.

Co w ogóle oznacza 2%? Wysokość rat

O ile ktoś nie jest ekonomistą i nie siedzi regularnie w finansach, to te wszystkie stopy procentowe i procenty w kredytach niewiele dla niego znaczą. W końcu wystarczyło podnieść stopy procentowe o 6 pkt procentowych, a raty poszybowały o 50% w górę. Zatem jak w praktyce ma wyglądać Bezpieczny Kredyt?

Oto przybliżone wyliczenie raty dla klasycznej kwoty kredytu zaciąganego na mieszkanie w Polsce przez młode małżeństwo:

Para decyduje się na kupno mieszkania i potrzebuje 320 tysięcy złotych z okresem kredytowania, wynoszącym 25 lat (360 rat). Przy dzisiejszych stopach procentowych rata takiego kredytu wynosi około 3300 zł. Zakładając wzięcie udziału w programie Bezpieczny Kredyt, który dofinansowuje część raty, miesięczna opłata spada o około 1500 zł, co oznacza, że taki sam kredyt, ale z rządowego programu będzie wymagał miesięcznej wpłaty, wynoszącej około 1800 zł. Raty zmienią się dopiero po 10 latach i wyniosą około 1900 zł miesięcznie, co zakładając wzrost gospodarczy, nie powinno być najmniejszym problemem.

Największą zaletą tego kredytu jest stabilność i świadomość, że raty będą na stałym poziomie – w przeciwieństwie do tego, z czym muszą się mierzyć aktualni kredytobiorcy.

Eksperci krytycznie o programie Bezpieczny Kredyt

Program jest bez wątpienia ogromną szansą dla milionów Polaków, ale ekonomiści ostrzegają, że efekt wdrożenia takich „ułatwień” może być brzemienny w skutkach. Zwiększony popyt na mieszkania przyczyni się do wzrostu cen nieruchomości, co przy limicie 500-600 tysięcy zł na kredyt może okazać się dużym utrudnieniem. Największe kontrowersje wzbudzają jednak ograniczenia, które początkowo mogą wydawać się nieznaczne, ale może się okazać, że spora część społeczeństwa będzie musiała po prostu obejść się smakiem, bo nie spełnią jednego z kryteriów.

Uwaga, tekst zawiera link prowadzący do hazardu. Pamiętaj, że gry hazardowe związane są z ryzykiem. Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia – skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Gra w kasyno internetowym i u bukmachera jest wyłącznie dla osób pełnoletnich od 18 lat. Graj rozważnie i odpowiedzialnie. 

Artykuł jest skierowany do czytelników z po za Polski. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena