Od 1 lipca 2023 roku planowane jest udostępnienie dla konsumentów nowego kredytu mieszkaniowego. Ustawa, która została przyjęta w sejmie 14 marca, ma za zadanie wprowadzić program Pierwsze Mieszkanie zawierającą Bezpieczny Kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe, które ułatwią samodzielny mieszkaniowy start.

Data dodania: 2023-04-17

Wyświetleń: 117

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kredyt 2% — nowy program mieszkaniowy

Na czym polega kredyt 2%

Bezpieczny kredyt odpowiedzialny będzie za pomoc w pozyskaniu pierwszego mieszkania lub domu. Osoby starające się o jego udzielenie będą otrzymywały dopłaty obniżające ratę kredytu o 2%, która zgodnie z wytycznymi będzie wynosiła różnicę między bieżącą stopą procentową, a właśnie tymi 2%, plus marża wybranego banku. Dopłata państwa dla kupującego ma trwać przez 10 lat od daty zatwierdzenia kredytu.

Warto dodać, że na poziom dopłaty do rat będzie miał wpływ także fakt, jaki rodzaj spłat zostanie wybrany: stały czy malejący.

Kto może skorzystać z kredytu?

Program z dopłatą przeznaczony jest dla osób do 45. roku życia, które planują zakup mieszkania, zakup domu lub samodzielną jego budowę. Warunkiem uzyskania takiego kredytu jest fakt, iż jest to pierwsza taka inwestycja kredytobiorcy, który wcześniej nie był posiadaczem domu lub mieszkania, ani nie miał spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Warunkiem jest także brak innego kredytu hipotecznego, nie tylko w dniu złożenia wniosku o kredyt 2 procenta, ale przez okres 36 miesięcy wstecz. Oczywiście potencjalny kredytobiorca przede wszystkim musi posiadać zdolność kredytową, która będzie adekwatna do wysokości pożyczki.

Z programu będzie mogła skorzystać każda osoba prowadząca gospodarstwo domowe na terytorium Polski, mieszcząca się w ograniczeniach wiekowych, niezależnie od tego czy będzie to małżeństwo, czy singiel.

Jakie są ograniczenia mieszkaniowe?

Nowy program mieszkaniowy nie zakłada żadnych limitów powierzchni nabywanego mieszkania czy domu. Może to być także nieruchomość na rynku wtórnym lub pierwotnym, ewentualnie działka pod budowę oraz wykończenie domu. Jedynym faktem jest narzucony limit wysokości wnioskowanego kredytu. W przypadku singli kwota ta będzie opiewała na 500 tysięcy złotych, zaś dla małżeństwa z co najmniej jednym dzieckiem to 600 tysięcy złotych. Warto tu też dodać, że maksymalna wysokość wkładu własnego nie może przekroczyć 200 tysięcy, aczkolwiek nie znaczy to, że osoby bez wkładu własnego nie mogą ubiegać się o tę dotację.

W momencie gdy kredytobiorca w jakiś sposób nie będzie mógł spłacać rat, przysługuje mu obniżenie ich wysokości poprzez wydłużenie okresu spłacania kredytu o maksymalnie 5 lat. Dobrym rozwiązaniem, jest przed złożeniem wniosku o kredyt, wyliczenie potencjalnej raty poprzez kalkulator kredytowy, który na swojej stronie oferują firmy jak np. Expander.

Warto również dodać, że po upływie gwarancji dopłaty państwa do rat, kredyt spłacany zostanie w formie raty z wybraną stopą procentową (najczęściej jest to rata stała). Na wysokość późniejszej raty wpływ Będzie miało kilka konkretnych czynników Jak pierwotny okres finansowania czy chociażby Aktualna wysokość stóp procentowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena