4 porady jak dobrze sprzedać mieszkanie. Jeśli chcesz sprzedać, dom mieszkanie zapraszamy do przeczytania praktycznych porad jak to zrobić. Ulga meldunkowa obowiązuje od początku 2007 r. Prawo do niej mają osoby, które były zameldowane w sprzedawanym lokalu lub budynku co najmniej 12 miesięcy. 

Data dodania: 2009-06-25

Wyświetleń: 3789

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sprzedaż mieszkań 4 praktyczne porady.

Ulgi przy sprzedaży mieszkań

Ulga meldunkowa obowiązuje od początku 2007 r. Prawo do niej mają osoby, które były zameldowane w sprzedawanym lokalu lub budynku co najmniej 12 miesięcy. Wówczas dochód ze sprzedaży jest wolny od podatku PIT.

Przeznacz pieniądze z mieszkania na sprzedaż, na nowe mieszkanie aby uniknąć podatku

Sprzedając nieruchomości nabyte po 31.12.2008 r. można skorzystać ze zwolnienia od podatku – o ile pieniądze ze sprzedaży przeznaczymy na inne cele mieszkaniowe.

Na co można przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży mieszkania aby zwolnić się od podatku

Definicja inwestycji zwalniających od podatku znajduje się w art. 21 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w skład której wchodzi:

1. Nabycie lokalu mieszkalnego, budynku stanowiącego odrębną nieruchomość lub, także na nabycie gruntu, lub jego użytkowania wieczystego związanych z tym lokalem.

2. Kupno gruntu pod budowę budynki pod zamieszkanie lub udziału w takim gruncie(działce), domy Poznań czy prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

3. Rozbudowę, przebudowę, remont lub przyłączenie na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu mieszkalnego lub niezamieszkałego, własnego pomieszczenia niemieszkalnego.

Mieszkanie w spadku

Jeśli mieszkanie od babci, dziadka kogoś z rodziny zostało darowane do końca 2006 r., to nie będzie podatkowego obciążenia. Do sprzedaży takiego budynku mają bowiem zastosowanie stare przepisy, a one zwalniają od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) dochód ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny. Problem może dotyczyć innego podatku, tj. od spadków i darowizn. Warunkiem korzystania z tej ulgi jest zamieszkiwanie przez pięć lat w darowanym mieszkaniu. Podatek od darowizny wyniósłby 7 proc. od nadwyżki ponad 20 556 zł.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena