Wybór klimatyzacji to trudne zadanie - do dyspozycji mamy wiele modeli i typów. O tym jak dobrać właściwą przeczytasz w tym materiale. 

Data dodania: 2021-12-10

Wyświetleń: 520

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy w upalne dni nie zdarza Ci się marzyć o odrobinie wytchnienia w zaciszu własnego m? Klimatyzacja to bardzo wygodne rozwiązanie, które staje się coraz częstszym elementem wyposażenia naszych mieszkań. Jak wybrać najlepszy klimatyzator?

Zasady działania klimatyzacji

Każda klimatyzacja domowa działa według prostej zasady - energia pobierana w jednym miejscu jest oddawana w innym źródle w formie kojącego chłodu. Podobnie jak lodówka, która chłodzi nasze produkty, klimatyzacja ma na celu odniżyć temperaturę pomieszczenia tak, aby przebywanie w nim było dla nas przyjemnością

Z czego składa się klimatyzacja?

  • parownik,
  • 2 wentylatory,
  • skraplacz,
  • sprężarka,
  • zawór rozprężony

W obrębie instalacji znajduje się czynnik roboczy, którego zadaniem jest odbiór ciepła z pomieszczenia, które trafia do skraplacza. W wyniku działania klimatyzatora pomieszczenie zostaje schłodzone, a ciepło usuwane jest na zewnątrz budynku. 

Jak odpowiednio dbać o klimatyzacje? 

Każdy klimatyzator wymaga konserwacji. Pełen przegląd urządzenia powinien być wykonywany co najmniej dwa razy w roku. Jeśli urządzenie pracuje dużo, w specjalnych warunkach (np. sklep) w tym jako część systemu grzewczego, przegląd powinien być wykonany częściej (3-4 razy w roku).

Uwaga !

Jeżeli podejmujemy samodzielnego przeglądu instalacji lub co gorsza będziemy chcieli wykonać montaż na własną rękę utracimy prawo do gwarancji na sprzet. Jest to zasada, której trzyma się każdy producent klimatyzacji do mieszkania. Brak gwarancji oznacza, że naprawy jednostki będą dla nas w 100% płatne, a to spory wydatek. 

Przestrzegamy także przed korzystaniem z usług "fachowców od wszystkiego". Popularne "zlote rączki" oferują także prace w zakresie montazu i intalacji klimatyzacji. Pamiętajmy, by zawsze poprosić o indywidualny certyfikat, który posiada każdy monter, a jest wydawany przez producenta danego sprzętu. W innym przypadku powyższe konsekwencje spadną na nas.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena