Czystym, świeżym powietrzem można oddychać nie tylko w zakątkach oddalonych od cywilizacji. O dobrą atmosferę w domu czy miejscu pracy może zadbać klimatyzacja - jednak tylko pod warunkiem, że będzie regularnie czyszczona i sprawdzana. Jak często wykonywać serwis klimatyzacji domowej i komu go zlecić?

Data dodania: 2024-01-02

Wyświetleń: 152

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Serwis klimatyzacji domowej - kiedy wykonać i kto może to zrobić?

Dlaczego klimatyzację trzeba serwisować?

Niektóre urządzenia nie wymagają żadnych przeglądów, inne (np. piec gazowy, pompa ciepła) należy regularnie serwisować. Klimatyzacja zdecydowanie należy do tej drugiej grupy. Dlaczego? Otóż nieczyszczony klimatyzator może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zamiast cieszyć się czystym i rześkim powietrzem, domownicy będą oddychać wywiewanymi przez urządzenie zanieczyszczeniami. Nie chodzi tylko o kurz, ale także o substancje i związki zawarte w smogu, grzyby, bakterie i wirusy.

Korzystanie z nieczyszczonej od dawna klimatyzacji to prosta droga do problemów z układem oddechowym czy rozwoju już istniejących schorzeń. Poza tym regularne serwisowanie pozwala utrzymać klimatyzację w dobrym stanie i w porę wykryć usterki, dzięki czemu instalacja pracuje w pełni wydajnie i bez przykrych niespodzianek.

Jak często robić przegląd klimatyzacji domowej?

Serwis klimatyzacji domowej należy wykonywać co najmniej dwa razy na rok - najlepiej na jesień i na wiosnę. Należy jednak pamiętać, że poza okresowymi wizytami serwisanta trzeba czyścić filtry znajdujące się w klimatyzatorze. Dlaczego? Powietrze zasysane przez urządzenie jest pełne kurzu i innych zanieczyszczeń (takich jak np. sierść, owady), które osiadają właśnie na filtrach. Zazwyczaj są to filtry mechaniczne wielorazowego użytku, ale w środku mogą być też filtry węglowe, antybakteryjne czy filtry HEPA. W celu utrzymania prawidłowej pracy urządzenia oraz wysokiej jakości powietrza warto czyścić filtry co 2-3 tygodnie, a jednorazowe wymieniać przynajmniej co 3 miesiące.

Czyszczenie filtrów klimatyzatora w kilku krokach:

 1. Odłączyć klimatyzator od zasilania.
 2. Zdjąć pokrywę z urządzenia.
 3. Ostrożnie wyjąć filtry.
 4. Umyć filtry mechaniczne czystą wodą.
 5. Dokładnie wysuszyć filtry.
 6. Włożyć filtry z powrotem do klimatyzatora, założyć pokrywę i włączyć urządzenie.

Komu zlecić przegląd klimatyzacji w domu lub biurze?

Najlepiej zgłosić się do profesjonalnego serwisanta, który ma uprawnienia f-gazowe oraz dysponuje odpowiednimi środkami do przeprowadzenia przeglądu instalacji. Od skutecznego serwisu klimatyzacji zależy zdrowie domowników i sprawność urządzenia, więc nie warto polegać na osobach z przypadku. Warto wybrać firmę, która świadczy kompleksowe usługi z zakresu montażu oraz opieki serwisowej.

Na czym polega serwis klimatyzacji domowej?

Serwisant najpierw sprawdzi działanie urządzenia, czy np. nie wydaje niepokojących dźwięków, nie zużywa zbyt dużo energii i czy pracuje z odpowiednią wydajnością. Następnie skontroluje szczelność układu chłodniczego, sprawdzi elektrykę oraz dokona przeglądu instalacji odprowadzania skroplin. Kolejnym etapem jest czyszczenie oraz dezynfekcja elementów instalacji:

 • jednostki wewnętrznej,
 • jednostki zewnętrznej,
 • skraplacza,
 • parownika,
 • filtrów.

Po zakończeniu przeglądu serwisant przeprowadzi dla pewności kolejny test urządzenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena