Obecnie najczęściej stosowanym systemem pozycjonowania satelitarnego jest amerykański system GPS. Wynika to w dużej mierze z jego zasięgu – obecnie całą Ziemię pokrywa sygnał z satelitów GPS. Tak dużego zasięgu nie posiada żaden inny system pozycjonowania satelitarnego. 

Data dodania: 2011-02-25

Wyświetleń: 2315

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wszystko jednak wskazuje na to, że w najbliższym czasie, globalnym zasięgiem będzie mógł poszczycić się rosyjski GLONASS oraz chiński Beidou. Jednak obecnie prym w nawigacji satelitarnej wiedzie GPS i to na nim właśnie chciałbym się skupić w tym artykule.

Czym jest system GPS?

Jest to system, który ma za zadanie umożliwić specjalnym urządzeniom (odbiornikom sygnału satelitarnego) wyznaczanie pozycji w czasie rzeczywistym. Odpowiednie oprogramowanie takiego urządzenia umożliwia również nawigację do celu. Ponadto urządzenia takie mogą podawać bardzo precyzyjny czas oraz dają możliwość pomiaru prędkości.

Kto zaprojektował ten system i po co?

System GPS został zaprojektowany przez amerykańskich naukowców. Miał on służyć amerykańskiemu wojsku i pod tym kontem był projektowany. Dopiero pewne wydarzenie nad ZSRR, a mianowicie zestrzelenie samolotu koreańskich linii lotniczych spowodowało, że Amerykanie podjęli decyzję o udostępnieniu tej technologii cywilom.

Jakie elementy tworzą GPS?

System ten posiada trójelementową budowę. Elementy te zwane są segmentami. Najbardziej zaawansowanym segmentem jest segment kosmiczny, który tworzą 32 satelity. Kontrolę nad całym systemem sprawuje segment nadzoru, zwany również segmentem kontroli. Jak sama nazwa wskazuje, ten element GPS odpowiada za nadzorowanie pracą całego systemu. Przede wszystkim chodzi tutaj o nadzorowanie siecią satelitów. Ostatnim segmentem jest segment użytkownika, czyli wszelkiego rodzaju odbiorniki.

Jakie zastosowania posiada GPS?

Zastosowania tej technologii tak naprawdę ograniczone są tylko przez naszą wyobraźnię. System ten możemy stosować wszędzie tam, gdzie wymagane jest wyznaczanie pozycji, lub nawigacja do celu. Możemy więc tutaj przytoczyć chociażby nawigację samochodową, transport drogowy, geodezję, archeologię, fotogrametrię, kartografię, rolnictwo, żeglugę oraz lotnictwo.

Jaka jest dokładność technologii GPS?

Temat ten budzi wiele kontrowersji, ponieważ nie ma jakiejś precyzyjnego systemu, który określałby ten parametr. Zwykle jednak możemy liczyć na dokładność rzędu kilku, lub kilkunastu metrów. Wszystko zależy od jakości odbiornika oraz ilości widocznych satelitów. Jednak w ściśle określonych sytuacjach możemy liczyć na dokładność rzędu kilku milimetrów! Sytuacja taka ma miejsce, gdy skorzystamy z lokalnych stacji referencyjnych. W Polsce taki system nazywa się ASG-EUPOS.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena