Większość z nas zakłada, że prawdziwy wysyp nowych technologii miał miejsce pod koniec XX wieku. Można się z tym zgodzić, gdyby nie jeden istotny fakt. Otóż idee wielu współcześnie wykorzystywanych urządzeń, chociażby tych należących do RTV oraz sprzętu komputerowego, powstawały zdecydowanie wcześniej.  

Data dodania: 2012-09-27

Wyświetleń: 2364

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niektóre na przełomie XIX i XX wieku, inne w średniowieczu, a jeszcze inne kilka tysięcy lat temu!

Liczydła i proste maszyny liczące

Nasze mózgi nie zostały przystosowane do wykonywania skomplikowanych obliczeń. Dobrze o tym wiedzieli Sumerowie, którzy już 5 tys. lat temu opracowali proste liczydła, znacząco usprawniające codzienne obliczenia.

Na kolejną rewolucję w dziedzinie maszyn liczących musieliśmy trochę poczekać, bo aż do XIII wieku. Wtedy to miał miejsce kolejny skok technologiczny. Otóż jak grzyby po deszczu zaczęły wtedy powstawać różnego rodzaju narzędzia, które miały na celu uprościć proste działania matematyczne. Możemy tutaj wspomnieć m.in. o prostych sumatorach oraz suwakach logarytmicznych.

William Oughtred

William Oughtred - wynalazca suwaka logarytmicznego

Tego typu wynalazki nieświadomie, ale zmierzały w kierunku wynalezienia komputera, który również jest specyficzną maszyną liczącą. Różnica sprowadza się tutaj tak naprawdę do zmiany podejścia do przeprowadzanych obliczeń. Jednak zasadniczy cel pozostał niezmienny.

Telefony komórkowe

Urządzenia te pojawiły się w latach 90. minionego stulecia. Na Zachodzie miało to miejsce zdecydowanie wcześniej. Jednak same prace nad tego typu konstrukcjami miały miejsce już w czasie II wojny światowej. Z oczywistych względów planowano tutaj militarne wykorzystanie. Jednak po zakończeniu działań zbrojnych zmieniły się motywy, ale sam cel, czyli skonstruowanie mobilnych telefonów, pozostał.

Jako pierwsza sukces na tym polu odniosła firma Ericsson, która zaprojektowała przenośny telefon w połowie lat 50. minionego stulecia. Jednak poza ideą działania, w niewielkim stopniu przypominał on aparaty, do których przywykliśmy obecnie – głównie ze względu na ogromne rozmiary oraz wagę, która wynosiła około 40 kg!

Jak można się domyślać, konstrukcja opracowana przez szwedzką firmę nie zawojowała rynku. Należało poczekać jeszcze niespełna 20 lat, aby opracowano aparat, który będzie mógł nosić miano „mobilnego” w pełnym tego słowa znaczeniu. Dokonała tego firma zza Oceanu. Motorola, bo o niej mowa, zaprojektowała urządzenie ważące około 1 kg, co było już wagą do zaakceptowania.

Pierwsze telewizory

Jedno z najpopularniejszych współcześnie urządzeń RTV również posiada długą historię. Otóż w kontekście tego typu sprzętu należy sięgnąć do przełomu XIX oraz XX wieku. Na uwagę zasługuje tutaj Paul Nipkow, który opatentował wynalazek dający możliwość konwersji obrazu w sygnał elektryczny oraz odwrotnie, czyli sygnału elektrycznego w obraz. Ta idea działania przyświeca również współcześnie wykorzystywanym odbiornikom telewizyjnym.

Telewizor Braun z lat 50.

Telewizor Braun z lat 50. minionego wieku

Kilka lat później oczom tamtejszych ludzi ukazał się kineskop telewizyjny. Dokonali tego dwaj naukowcy: Braun oraz Zenneck. Trzeba przyznać, że wynalazek ten miał ogromny wpływ na współczesną telewizję, gdyż jak wiadomo jeszcze do niedawna bardzo szeroko stosowane TV CTR korzystały z owych kineskopów.

Warto również wspomnieć o polskim akcencie. Otóż nasz rodak, Jan Szczepaniak, opracował tzw. telektroskop. Miało to miejsce pod koniec XIX wieku. Dzięki temu wynalazkowi, nasz rodak znalazł uznanie w oczach europejskich naukowców oraz przedsiębiorców. Konstrukcja Polaka prezentowała całościową ideę działania urządzenia, które obecnie nazywamy telewizorem. Niestety, koszty okazało się zbyt duże, a na dodatek zaczęły powstawać konkurencyjne pomysły, które okazały się tańsze w realizacji.

Podsumowanie

Jak mogłeś zauważyć, wiele urządzeń, z których korzystamy obecnie, wzięło swój początek kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat temu. Gdy następnym razem, np. robiąc zakupy, będziesz przechodził pomiędzy regałami, patrząc na współczesne cuda techniki, zwróć uwagę na to, że większość z nich posiada bardzo ciekawą historię, która sprawia, że mówienie o współczesnych technologiach w wielu sytuacjach jest niewłaściwe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena