Korzystamy z niezliczonej liczby różnorodnych urządzeń RTV. Obecnie większość z nich jest bardzo zaawansowana technologicznie. Jednak początki oczywiście były trochę bardziej skromne, co nie zmienia faktu, że pierwszy sprzęt tego typu był szczytem technik w tamtym czasie.

Data dodania: 2012-08-17

Wyświetleń: 3085

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Telewizory oraz telewizja

Pierwsze urządzenia, które dawały możliwość wyświetlania obrazu, opierały się na elementach mechanicznych. Tutaj absolutnym prekursorem był Nipkov ze swoją spiralną tarczą. Miało to miejsce w 1884 roku.

W Polsce za prekursora telewizji możemy bez wątpienia uznać Jana Szczepaniaka ze swoim telektroskopem, który został opatentowany najpierw w Wielkiej Brytanii (1897), a potem w USA (1898). Jego udoskonaloną wersją był telefot, który również został opracowany przez Szczepaniaka.

Z kolei pierwsza transmisja telewizyjna miała miejsce w 1928 roku pomiędzy Londynem a Nowym Jorkiem.

W Polsce pierwsza transmisja telewizyjna miała miejsce 3 lata po pierwszej transmisji na świecie, czyli w 1931 roku. Dokonano tego z rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach.

Warto również pamiętać, że pierwszym filmem, jaki został wyemitowany przez telewizję przedwojenną w Polsce, był film „Barbara Radziwiłłówna”.

Wśród pierwszych produkowanych w Polsce odbiorników telewizyjnych warto wymienić zwłaszcza Wisłę. Było to jednak urządzenie produkowane na radzieckiej licencji. Natomiast pierwszym całkowicie polskim odbiornikiem był Belweder, którego produkcja rozpoczęła się pod koniec lat 50. minionego stulecia.

Warto jeszcze pamiętać o pierwszym na świecie pilocie do telewizora, który pojawił się już w 1961 roku.

Radio

Kolejnym bardzo popularnym urządzeniem RTV jest radio. Jeżeli zapytam, kto go zaprojektował, to pewnie na myśl przyjdzie Ci nazwisko Marconi. Oficjalnie w kontekście tego wynalazku podaje się to właśnie nazwisko. Jednak prawda trochę odbiega od tego, czego uczymy się w szkole. 

Marconi pierwsze udane próby transmisji sygnału radiowego przeprowadził w 1895 roku. Nie mógł on jednak w swoim kraju, którym były Włochy, znaleźć kogoś, kto zainteresowałby się jego projektem oraz wspomógł naukowca finansowo. Udał się więc do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1896 roku po zamontowaniu nadajników na szczycie Poczty Brytyjskiej dokonał udanej transmisji do budynku oddalonego o kilometr. Po tym wydarzeniu prace na nowym wynalazkiem potoczyły się błyskawicznie, gdyż już w roku 1901 przeprowadzono udaną próbę transmisji przez Atlantyk!

Jak wspomniałem wyżej, nie do końca wiadomo, kto tak naprawdę zaprojektował odbiornik radiowy jako pierwszy. Ba, wiele wskazuje na to, że nie był to wcale Marconi, a … Nicola Tesla, któremu notabene Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawo do patentu w 1943 roku. Było to jednak już po śmierci Tesli. Na dodatek sam Marconi przyznał, że w swoim projekcie wykorzystał cewkę zaprojektowaną przez Teslę, a która była już przez serbskiego naukowca opatentowana.

W Polsce historia radia rozpoczyna się wraz z powstaniem niepodległego państwa polskiego, czyli z rokiem 1918, kiedy to przejęliśmy radiostacje od zaborców.  

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena