The Beatles, Pałac Buckingham, Big Ben i czerwone budki telefoniczne – z tym większości kojarzy się Wielka Brytania. Warto jednak wiedzieć, że ten kraj to nie tylko monarchia i wspaniałe zabytki, ale także rozwinięty przemysł telewizyjny, zwłaszcza sektor związany z produkcją seriali. 

Data dodania: 2017-09-21

Wyświetleń: 686

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najlepsze seriale brytyjskie ostatnich lat

Serie znad Tamizy cieszą się nie tylko zainteresowaniem widzów, ale też bardzo dobrymi opiniami krytyków, którzy docenili ich niepowtarzalny klimat. Poniżej zestawienie najlepszych brytyjskich seriali ostatnich lat.

„Peaky Blinders”

W Polsce serial emitowany jest przez Canal+. Akcja produkcji rozgrywa się w latach 20. XX wieku w angielskim Birmingham i skupia się na gangsterskim środowisku. Pierwsze skrzypce w serialu gra Cillian Murphy, irlandzki aktor, który dał się poznać jako gwiazda takich hitów jak „Pokuta”, „Incepcja” czy „Mroczny Rycerz”. Murphy wciela się w rolę Thomasa Shelby’ego, dowodzącego do spółki z bratem i ciotką jedną z najpotężniejszych grup przestępczych w Birmingham, ale mającego aspiracje do zajęcia się legalnymi interesami. Kiedy w jego ręce przypadkowo wpada transport broni na jego trop wpada inspektor, który marzy o oczyszczeniu miasta z gangsterów. Premierę miały już trzy sezony „Peaky Blinders”, ale w planach są kolejne dwie odsłony.

„Sherlock”

Choć na razie twórcy nie zapowiadają nowego sezonu kultowego już serialu, to poprzednie odcinki cieszą się tak dużym zainteresowaniem fanów brytyjskich seriali, że obecnie na dostępnym w ofercie https://telewizjaswiatlowodowa.pl/internet-swiatlowodowy kanale BBC Brit można oglądać powtórki. Nowoczesna adaptacja przygód nieco ekscentrycznego Sherlocka Holmesa spotkała się z bardzo ciepłym odbiorem publiczności i sprawiła, że nikomu nieznany wcześniej aktor Benedict Cumberbatch stał się gwiazdą światowego formatu. Obecnie wyemitowano 4 sezony po 3 półtoragodzinne odcinki, z których każdy jest zamkniętą historią.

„Poldark – wichry losu”

Dramat historyczny oparty na powieściach Winstona Grahama. Akcja serialu dzieje się w XVIII wieku w brytyjskiej Kornwalii. Główny bohater, Ross Poldark, wraca w rodzinne strony z wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Problem w tym, że został uznany za zmarłego. W tym czasie jego ojciec zmarł, rodzinna posiadłość zamieniła się w ruinę, a jego narzeczona poślubiła innego. Fabuła skupia się na próbie odbudowy rodzinnego majątku oraz relacji z bliskimi. Produkcja dokładnie pokazuje realia epoki i doczekała się m.in. nominacji do Nagrody Satelita, którą przyznaje Międzynarodowa Agencja Prasowa. W Polsce „Poldark – wichry losu” można oglądać na antenie TVP1.

Licencja: Creative Commons