Obecnie odbiór telewizji analogowej nie jest już możliwy. Wprowadzone zmiany i przejście na telewizję cyfrową oznacza konieczność zmiany telewizora lub zakupu dekodera DVB-T. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: jaką antenę wybrać, by jak najlepiej odbierać naziemną telewizję cyfrową?

Data dodania: 2018-11-16

Wyświetleń: 513

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaką antenę najlepiej wybrać? Podpowiadamy!

Zanim kupimy antenę, która jako pierwsza wpadnie nam w ręce, musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie istnieje model uniwersalny, zapewniający idealny odbiór w każdym miejscu. Anteny różnią się od siebie, a wybór tej odpowiedniej należy uzależnić od lokalnych warunków. Anteny można podzielić na kilka grup, co ułatwia dopasowanie modelu do indywidualnych potrzeb.

Anteny pasywne i aktywne

Pierwszy podział wyróżnia anteny pasywne i aktywne. Zdaniem wielu osób, najprostszą, a zarazem najlepszą decyzją, jest zakup pierwszej z wymienionych, która nie jest wyposażona w przedwzmacniacz antenowy. Jeżeli długość kabla koncentrycznego między telewizorem a anteną jest niewielka, a zatem wynosi nie więcej niż kilka metrów, inwestycja we wzmacniacz jest zbędna, ponieważ prawdopodobnie nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Antena aktywna natomiast będzie polecana między innymi w przypadku słabej konstrukcji anteny, zbyt dużej odległości od nadajnika czy w razie ponoszenia strat w jakości sygnału. Więcej na temat różnic pomiędzy anteną pasywną a aktywną oraz przydatne wskazówki dotyczące możliwości korzystania z drugiej z nich możemy znaleźć w tym artykule: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-aktywna-a-pasywna-antena-poznaj-roznice.bhtml.

Anteny siatkowe i kierunkowe

Kolejny etap zakupu anteny to wybór między modelem siatkowym i kierunkowym. Która z nich jest szczególnie polecana? Antena kierunkowa, ponieważ odbiera sygnał z określonego kierunku, przez co jakość sygnału jest zdecydowanie wyższa, a ponadto wyróżnia się wysoką odpornością na zakłócenia.

Skuteczność anteny rośnie wraz z wielkością konstrukcji anteny oraz liczbą elementów, w jaką jest ona wyposażona. Osoby mieszkające w mieście w niewielkiej odległości od nadajnika mogą z powodzeniem zdecydować się na antenę wyposażoną w 4 lub 7 elementów. Z kolei w przypadku domów znajdujących się dalej od nadajnika, lepszym rozwiązaniem będzie większa antena, składająca się nawet z 26 elementów.

Anteny pokojowe i zewnętrzne

Inny podział wyróżnia modele pokojowe i zewnętrzne. Anteny pokojowe cieszą się sporą popularnością głównie przez wzgląd na swoje niewielkie rozmiary. Warto jednak wiedzieć, że sprawdzą się one jedynie wtedy, gdy mieszkanie znajduje się niedaleko odbiornika. W przeciwnym razie antena nie będzie spełniała swojej funkcji, nawet jeśli wyposażymy ją w silny wzmacniacz. Z tego powodu w wielu przypadkach konieczny jest zakup anteny zewnętrznej.

Wybór anteny – na co zwrócić uwagę?

By naziemna telewizja cyfrowa odbierała jak najlepiej i nie traciła zasięgu, oprócz doboru odpowiedniego rodzaju anteny, należy też zwrócić uwagę na jej podstawowe parametry techniczne.

Pierwszym z nich jest zakres częstotliwości – przy naziemnej telewizji cyfrowej najlepiej nadają się modele szerokopasmowe, odbierające zakres UHF. Kolejny parametr to zysk energetyczny anteny – im jest on wyższy, tym lepszy odbiór zapewnia antena. By móc cieszyć się wysoką jakością sygnału, nie zapominajmy również o koncentrycznym kablu antenowym, który powinien być odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena