Telewizor jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia RTV w każdym domu. Żeby jednak urządzenie spełniało nasze wymagania, musimy wziąć pod uwagę kilka ważkich kwestii i parametrów, dzięki którym wybierzemy produkt odpowiadający naszym wymaganiom. Na samym początku musimy zatem określić priorytety.

Data dodania: 2013-09-03

Wyświetleń: 1702

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W chwili obecnej telewizory mają zdecydowanie szersze zastosowanie, aniżeli miało to miejsce jeszcze przed kilkoma laty. Wtedy przede wszystkim liczyła się przekątna ekranu oraz kilka funkcji dodatkowych, takich jak ewentualnie PiP (picture in picture, czyli opcja podejrzenia co dzieje się na innych kanałach telewizyjnych w małym okienku) czy też możliwość edycji wyświetlanego obrazu.

Od kilku lat widać jednak tendencję do tworzenia z odbiornika telewizyjnego prawdziwego centrum domowej rozrywki. Pierwsze urządzenia wyposażone w kartę sieciową i możliwość łączenia się z Internetem nie powalały nikogo z nóg. Interfejs użytkowy, którym sterowano za pomocą tradycyjnego pilota, był niespecjalnie dobrym rozwiązaniem, a na pewno nieintuicyjnym i mało praktycznym. Wpisanie dłuższej frazy w wyszukiwarkę było drogą przez mękę, zresztą wyniki wyszukiwania były często mocno okrojone. Kolejne generacje telewizorów spod wspólnego znaku Smart TV dawały użytkownikom coraz to nowe funkcje i możliwości – między innymi sterowanie gestem i głosem oraz regularnie poszerzały swoją ofertę aplikacji mogących rozszerzyć doświadczenia płynące z oglądania telewizji.

Dlatego dzisiaj kwestia wyboru odpowiedniego odbiornika telewizyjnego wiąże się z szeregiem cech, które do tej pory nie były jednoznacznie kojarzone z tymi urządzeniami. W tej materii najbardziej miarodajną kwestią jest właśnie dostępność aplikacji użytkowych. Każdy producent stara się skusić klienta swoją ofertą, proponując mu na przykład natychmiastowy dostęp do kont na serwisach społecznościowych. ‘A po co to?’, może ktoś zapytać. W tej sytuacji warto sobie przypomnieć, ile razy w trakcie oglądania różnego rodzaju programów telewizyjnych łapaliśmy za słuchawkę telefonu, by podzielić się ze znajomymi swoimi przemyśleniami na temat tego, co właśnie zobaczyliśmy na ekranie. O ile prościej jest jednak pisać bezpośrednio z poziomu ekranu odbiornika telewizyjnego?

Dlatego obecnie na równi z parametrami technicznymi telewizora stawia się software, w który jest wyposażony. Oprogramowanie, które zarządza pracą urządzenia oraz profilami użytkowników, to w tej chwili nadrzędna kwestia. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena