Posiadanie dzieci to dla wielu kobiet marzenie i element spełnienia się w roli kobiety, matki i żony jednocześnie. Niestety w momencie niezbyt dobrej kondycji finansowej oraz ciężkiej do przejścia sytuacji w pracy, wiele z nas rezygnuje z macierzyństwa na rzecz rozwijania swojej kariery i kompetencji. 

Data dodania: 2013-10-09

Wyświetleń: 1790

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy istnieje złoty środek na macierzyństwo i spełnienie się w roli szczęśliwej mamy, przy jednoczesnym rozwoju zawodowym zamiast kilkuletniego bezrobocia?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od kilku aspektów:

Od tego jakiego szefa posiadamy;

Jak my same podejdziemy do tematu macierzyństwa;

Jak funkcjonuje polityka wspierania matek w Twoim miejscu zamieszkania.

Pieniądze, jako wyznacznik posiadania lub nieposiadania dzieci?!

Finanse odgrywają w naszym życiu niebagatelną rolę. Niestety od ich ilości zależy bardzo wiele. Trudno się dziwić, że małżeństwa, których comiesięczna pula pieniędzy wystarcza na standardowe potrzeby, nie chcą mieć gromadki dzieci. W dzisiejszych czasach wychowanie dzieci to bowiem jedna z największych inwestycji finansowych.

Niestety oprócz finansów w ścisłym rozumieniu na przeszkodzie stają niekiedy także i pracodawcy, którzy rolę macierzyństwa traktują jak zło konieczne, a urlop macierzyński jak czas zupełnie stracony i dyskwalifikujący młode matki do obejmowania stanowisk kierowniczych i dyrektorskich.

Współczesna polityka państwa polskiego obejmuje przede wszystkim pomoc materialną w formie ubezpieczenia wypłacanego z konta ZUS.

Na czym polega tego rodzaju zabezpieczenie finansowe?

Zasiłek ZUS to forma wsparcia finansowego dla wszystkich matek, które urodziły dziecko pobierając ubezpieczenie chorobowe lub które przebywały na urlopie wychowawczym.

Okres w jakim zasiłek powinien być wypłacany zależy od różnych aspektów, jednym z nich jest liczba urodzonych dzieci:

20 tygodni – przy jednym dziecku,

33 tygodnie – przy trójce dzieci,

37 tygodni – przy piątce dzieci (urodzonych jednocześnie podczas jednego porodu).

Uwaga! Niestety istnieje kilka sytuacji, kiedy zasiłek macierzyński nam nie przysługuje. Należą do nich okresy, w których przebywamy na urlopie bezpłatnym, kiedy pobieramy wynagrodzenie lub jeśli skazane przebywają w zakładach karnych.

Jakie stawki zasiłku nas obejmują?

Kwota wypłacanych świadczeń związana jest ściśle z tym, jakiej wysokości wynagrodzenie otrzymujemy bezpośrednio od pracodawcy. Reasumując kwota miesięcznego świadczenia jest równa naszej miesięcznej pensji wypłacanej systematycznie w okresie sprzed 12 miesięcy (100 % podstawy wynagrodzenia).

Jaka dokumentacja jest niezbędna do uzyskania świadczenia?

Po pierwsze poświadczenie o dacie urodzin dziecka najlepiej w formie skróconego aktu urodzenia. Tak, by ZUS miał pewność od kiedy zasiłek powinien być rzeczywiście naliczany.

Macierzyństwo to zawód jaki otrzymujemy na całe życie. Jednocześnie jest to jeden z tych zawodów, który sprawia nam ogromne pokłady szczęścia, radości i satysfakcji. Szkoda byłoby zatem z niego rezygnować tylko dlatego, że obawiamy się odpowiedniego zabezpieczenia finansowego.

Tym bardziej, że pomoc materialna jaką mogą uzyskać młode mamy wcale nie jest czymś o co nie można powalczyć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena